×

10 faktów, które mogą uratować Ci życie w sytuacji zagrożenia. Możesz ich kiedyś potrzebować

Zdarzyło Ci się kiedyś, że ktoś zakrztusił się poważnie w Twoim towarzystwie, a Ty nie wiedziałeś co robić? A może znajdowałeś się w krytycznej sytuacji a nikogo nie było w pobliżu?  Informacje, które podpowiadają co począć w sytuacji zagrożenia życia mogą być kluczowe, a dzięki nim uratujesz swoje lub czyjeś zdrowie bądź życie.

Oto 10 faktów, które w sytuacjach zagrożenia mogą pomóc uratować ludzkie życie:

1. Chwyt Heimlicha

Chwyt Heimlicha jest jedną z najbardziej znanych technik pomocy przedmedycznej na świecie. Stosuje się go przy zadławieniu, aby poprzez nacisk wypchnąć ciało obce z dróg oddechowych. Co jednak zrobić kiedy sam się dławisz, a nikogo nie ma w pobliżu?

Istnieje pewna odmiana chwytu, który możesz wykonać na samym sobie. Na początku spróbuj wykaszleć to, co zalega w Twoich drogach oddechowych. Gdy to nie zadziała zaciśnij pięść silniejszej ręki i umieść ją poniżej klatki piersiowej, ale powyżej pępka. Otwartą dłoń drugiej ręki umieść na dłoni zaciśniętej, aby zwiększyć nacisk. Stukaj się w to miejsce z dużą siłą i powtarzaj czynność kilkanaście razy, dopóki niepożądany obiekt nie zmieni swojego położenia. Musisz jednak być uważny, gdyż nieprawidłowe wykonanie tego manewru grozi uszkodzeniami narządów wewnętrznych i złamaniami kości.

2. Atak rekina

Ta sytuacja może nie przydarzyć się w Twoim codziennym życiu, mimo wszystko warto poruszyć ten temat. Może słyszałeś, że stojąc twarzą w twarz z rekinem najlepiej uderzyć go mocno w głowę, co powinno ogłuszyć zwierzę. Nic bardziej mylnego! Ogłuszenie ryby potrwa tylko moment, a w rezultacie może tylko pogorszyć sprawę. W takim przypadku najlepiej jest celować prosto w oko zwierzęcia.

Rekiny mają stosunkowo cienką powiekę, więc uderzenie w oko może skutecznie zniechęcić go do dalszego atakowania. W 2012 roku ta technika uratowała życie kalifornijskiemu surferowi, sprawiając, że rekin odpłynął natychmiast. Scott Stephens po operacji nogi wrócił do zdrowia.

3. Rak jąder i test ciążowy

Zasada działania testów ciążowych opiera się na wykrywaniu hormonu, gonadotropiny kosmówkowej, która jest produkowana podczas ciąży. Ten hormon znajduje się również w organizmach mężczyzn chorujących na raka jąder. Oznacza to, że test ciążowy jest równie skuteczny w przypadku wykrywania raka. Przekonał się o tym jeden mężczyzna, który dla żartów nasikał na test ciążowy, a jego wynik okazał się być pozytywny. Kiedy napisał o efekcie końcowym na portalu, jeden z użytkowników zasugerował mu, aby natychmiast udał się do lekarza. Jak można się domyślać odkryto w jego organizmie mały guz.

4. Topienie się

Szacuje się, że rocznie na świecie około 372 tysiące ludzi umiera w wyniku utonięcia, co oznacza, że zwiększenie świadomości na ten temat jest konieczne. Jedna z metod może wydawać się dziwna. Jeśli masz na sobie jeansy zdejmij je, a to dlatego, że tkanina, z której są zrobione może skutecznie posłużyć jako jednostka podtrzymująca Cię na powierzchni.

Po zdjęciu, zapnij je, zwiąż nogawki i zamachnij się, aby nabrać w nie powietrza. Postaraj się zawiązać górę jeansów tak, aby powietrze nie uciekało. Bardzo ważna rzecz, o które warto pamiętać po zachłyśnięciu się wodą to możliwość późniejszych komplikacji. Suche utonięcie może mieć miejsce nawet, gdy czujesz się dobrze przez jakiś czas po wypadku. Jeśli doszło do wymiotowania wodą lub utraty przytomności, prędko udaj się do szpitala.

5. Rany kłute

Gdy jesteś w pobliżu osoby, która została zraniona nożem lub nadziała się na ostry przedmiot, to najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić jest wyciąganie tego przedmiotu z ciała. Jedyny przypadek, w którym możesz to zrobić jest wówczas, gdy obcy przedmiot blokuje drogi oddechowe.

Kiedy ktoś zostaje dźgnięty na przykład nożem, naczynia krwionośne ulegają poważnemu uszkodzeniu. Jeśli wyciągniesz nóż z rany poszkodowany zacznie się wykrwawiać, a wyciąganie obcego obiektu z ciała może powodować kolejne uszkodzenia tkanek. Zamiast robić coś na własną rękę zabierz poszkodowanego szybko do szpitala, gdzie pomogą mu specjaliści.

6. Upadek z wysokości

Jeśli kiedykolwiek będziesz spadał z klifu, czy z budynku, to pamiętaj, że warto podzielić swój upadek na segmenty. W trakcie spadania uderzaj o gałęzie i gzymsy, a to pomoże zmniejszyć impet uderzenia końcowego i zwiększy Twoje szanse na przeżycie.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale postaraj się być rozluźniony. Jeśli Twoje stawy będą zablokowane, a mięśnie sztywne to zetknięcie z podłożem może wywołać dużo poważniejsze obrażenia. Zadbaj o to, aby Twoje kolana były lekko ugięte, gdyż badania z Instytutu Technologicznego w Massachusetts dowodzą, że zgięcie kolan zmniejsza siłę upadku o 36%.

7. Ratunkowa diagnoza ze zdjęć

Wiedzieliście, że zdjęcia mogą być pomocne w przypadku wykrywania bezpośredniego zagrożenia życia? Słyszeliście pewnie o efekcie czerwonego oka, gdy światło flesza odbija się od niego? Spójrzcie na zdjęcie, na którym widać, że na jednym oku flesz powoduje typowy efekt czerwonego oka, a na drugim widnieje jedynie biały refleks.

To typowy objaw siatkówczaka, czyli rzadkiego typu nowotworu oka, który występuje głównie wśród dzieci do lat 5. Guz rosnący na siatkówce sprawia, że światło odbija się w zupełnie inny sposób niż w zdrowym oku.

8. Prezerwatywy ratują życie

Prezerwatywy to jedne z bardziej przydatnych rzeczy, które można mieć przy sobie. Nie tylko są one najpopularniejsza metodą antykoncepcji, ale mogą się przydać w całej masie nieprzewidzianych wydarzeń. Odpowiednio przechowywane prezerwatywy mogą pomieścić 2 litry wody pitnej, która bardzo przyda się podczas zagubienia się na odludnych obszarach.

Jednakże należy uważać, gdyż ze względu na swoją elastyczność nie jest to bardzo trwały materiał. Wystarczy drobne nakłucie źdźbłem trawy i pozbędziemy się swoich zapasów. Z tego powodu warto zabezpieczyć zbiorniczek z prezerwatywy skarpetą.

9. Tonące auto

Uwięzienie w tonącym samochodzie to jedna z najbardziej przerażających rzeczy, które mogą Ci się przytrafić. Większość samochodów pozostaje przy powierzchni dosłownie chwile, gdyż jest to od 30 sekund do 3 minut. Tuż po tym jak samochód wpadnie do wody mamy dosłowni kilka sekund, aby otworzyć drzwi, gdyż później ciśnienie wody będzie zbyt silne.

W związku z tym Twoim pierwszym odruchem powinno być otwarcie okna, aby uciec własnie przez nie. Elektroniczne systemy w aucie powinny być sprawne do 4 min od momentu zanurzenia, jeśli jednak coś nie zadziała, to większość samochodowych zagłówków jest skonstruowana tak, aby móc je usunąć i wybić nimi okno.

10. Porażenie prądem

Kiedy ulegasz porażeniu prądem Twoje mięśnie napinają się i sam nie jesteś w stanie oderwać się od źródła elektrycznego. Jeśli ktoś złapie Cię, aby odciągnąć od miejsca zagrożenia, skończy tak samo. Najlepiej w takim przypadku odłączyć źródło zasilania.

To jednak nie zawsze jest możliwe ani bezpieczne. W takie sytuacji musisz znaleźć inny sposób na przerwanie obwodu. Znajdź duży i nieprzewodzący prądu przedmiot, na przykład patyk i uderz nim mocno poszkodowanego. To może brzmieć drastycznie, ale tak waśnie jesteś w stanie uratować czyjeś życie.

Może Cię zainteresować