×

E-papierosy są równie niebezpieczne jak te tradycyjne. Wywołują te same choroby!

E-papierosy wydają się być bezpieczniejszą alternatywą, gdy chcesz rzucić palenie, ale czy są zdrowszym odpowiednikiem tradycyjnych papierosów? Okazuje się, że wcale tak nie jest.

WCALE NIE MNIEJ SZKODLIWE

Badanie wykazało, że e-papierosy powodują te same szkodliwe choroby płuc co zwykłe papierosy. Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny przeprowadzili badanie, w wyniku którego choroby zapalne płuc, astma, toczeń rumieniowaty, łuszczyca i układowe zapalenie naczyń mogą być bezpośrednim skutkiem zaciągania się e-papierosem.

Zespół do przeprowadzenia badań wykorzystał rzeczywiste próbki ludzkich dróg oddechowych. Dr Mehmet Kesimer, profesor patologii wyjawia:

Istnieje pewna dezorientacja w społeczeństwie, co do tego, czy e-papierosy są bezpieczniejsze niż papierosy tradycyjne, ponieważ potencjalne niekorzystne skutki dopiero zaczynają być badane. Nasze wyniki sugerują, że e-papierosy mogą być tak samo szkodliwe, jak zwykłe papierosy.

WYNIKI BADAŃ PRZERAŻAJĄ

W badaniu uczestniczyło 15 użytkowników papierosów elektronicznych, 14 palaczy regularnych papierosów i 15 niepalących. Pomimo niewielkiego rozmiaru grupy, naukowcy byli przekonani, że wyniki powinny prowadzić do dalszych badań i rozważań na ten temat.

Używanie elektronicznego inhalatora nikotyny przynosi niepożądane skutki zdrowotne. W ostatnich latach stały się one bardzo popularne na całym świecie, częściowo ze względu na przekonanie, że ​​są stosunkowo nieszkodliwe lub pomagają palącym odejść od tego zwyczaju. Na całym świecie rynek e-papierosów jest wyceniany na 25 miliardów funtów, czyli 33 miliardów dolarów, a w Polsce na blisko 0,5 miliarda zł.

NIEBEZPIECZNA NIKOTYNA

Inne badania, przeprowadzone przez zespół w Szwecji, skupiły się na względnym bezpieczeństwie korzystania z e-papierosów. Naukowcy stwierdzili, że te zawierające nikotynę mogą zwiększyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

Podobnie jak w poprzednim badaniu, 15 wolontariuszy, którzy nigdy wcześniej nie używali papierosów elektronicznych, uczestniczyli w eksperymencie. Testy wykazały u nich wzrost ciśnienia krwi, tętna i zesztywnienie tętnic po 30 minutach po użyciu elektronicznego inhalatora. Wyniki badań osób, które używały papierosów nie zawierających nikotyny, nie zgłaszały takich efektów.

Dr Magnus Lundback z Uniwersytetu Medycznego w Sztokholmie, powiedział:

W ciągu ostatnich kilku lat liczba użytkowników elektronicznych papierosów wzrosła dramatycznie, jako że opinia ogółu społeczeństwa uważa, że są one nieszkodliwe. Jednakże kwestia bezpieczeństwa papierosów elektronicznych jest sporna, a coraz większa liczba dowodów sugeruje, że nie jest to ani zdrowsze, ani bezpieczniejsze rozwiązanie.

U ochotników narażonych na e-papierosy zawierających nikotynę odnotowano znaczny wzrost częstości pracy serca i ciśnienia krwi. Zauważono, że efekty były tymczasowe, ale naukowcy uważają, że w wyniku wielokrotnego używania e-papierosów możliwe jest, że staną się trwałe.

Może Cię zainteresować