Kategorie Zdrowie

10 dziwnych, ale zarazem bardzo zdrowych porad, dzięki którym poczujesz się o niebo lepiej

Porady na poprawę nastroju, wagi i polepszenie stanu zdrowia bombardują nas z każdej strony. Nie wszystko jednak sprawia, że czujemy się lepiej. Tym razem zebraliśmy dla Was porady, które być może brzmią dość dziwnie, ale naprawdę działają!

1. Pij kawę, aby mieć lepszą drzemkę

Japończycy przeprowadzili badanie, z którego jasno wynika, że ludzie, którzy wypili kawę (około 200 miligramów kofeiny, odpowiednik dwóch filiżanek), a następnie zrobili sobie drzemkę, mieli lepsze wyniki w testach komputerowych od tych, którzy tylko przespali się 20 minut. Dlaczego? Kofeina maksymalizuje czujność i oczyszcza organizm z adenozyny, która jest ubocznym produktem świadczącym o przebudzeniu i aktywności. W miarę jak wzrasta poziom adenozyny, stajemy się bardziej zmęczeni. Kofeina pomaga zapanować nad tym.

2. Nie szczotkuj zębów po jedzeniu

Nie wolno myć zębów zaraz po posiłku i napojach, szczególnie jeśli są one kwaśne. Sprawia to, że zdziera nam się szkliwo i dochodzi do psucia się zębów od środka. Dentyści sugerują, aby poczekać ze szczotkowaniem zębów 30-60 minut.

3. Aby jeść mniej, jedz więcej

Zamiast chywtać za słodkiego batonika, lepiej sięgnąć po masło orzechowe lub serek z jabłkiem. Wydaje Ci się, że mały kęs nie zrobi Ci krzywdy… Bzdura! Lepiej zjeść coś, co ma białko niż same węglowodany. W przeliczeniu na porcję słodycze mają ogromną ilość kalorii i opłaca się częściej sięgnąć po serek z jabłkiem niż po małego cukierka.

4. Pomiń napoje energetyczne, kiedy jesteś zmęczony

Napoje energetyczne zawierają do pięciu razy więcej kofeiny niż kawa, ale ich dostarczanie jest ulotne i przynosi nieprzyjemne skutki uboczne, jak nerwowość, drażliwość i szybkie bicie serca. Dodatkowo napoje energetyczne często zawierają wysoki poziom tauryny, środek pobudzający centralny układ nerwowy.

5. Pij wodę, gdy jesteś wzdęty

Wydaje się, że woda tylko pogorszy ten stan – nic bardziej mylnego. Twój organizm potrzebuje wody do tego, aby poprawnie pracować. Szczególnie poleca się to osobom, które są na diecie błonnikowej. Wówczas błonnik łączy się z wodą i staje się substancją podobną do żelu, co wpływa na ruchliwość jelit i zmniejsza objawy wzdęcia.

6. Pij gorące napoje, aby się ochłodzić

Można się z tym spotkać zwłaszcza w takich państwach jak Indie, gdzie picie ciepłych herbat w upalne dni jest normą. Twój organizm wówczas się poci, a później się w naturalny sposób wychładza, a tego przecież chcemy, prawda?

7. Ćwicz, kiedy jesteś zmęczony

Po długim, wyczerpującym dniu pracy, ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, są ćwiczenia. Ale pora to zmienić! Zmęczenie i kiepski humor odejdą w zapomnienie już po 30 minutach ćwiczeń. Dotleniamy się i dzięki temu organizm odzyskuje siły do działania.

8. Aby poprawić relacje, spędzaj mniej czasu z partnerem

Czas spędzony sam na sam ze sobą pozwala rozwijać pasje i ogromnie wpływa na to, co masz do zaoferowania partnerowi. Ponadto zmniejsza stres i niepokój, a to także wpływa na relację. Medytuj, idź na spacer, usiądź w kawiarni i obserwuj ludzi, a nawet zacznij sprzątać – to wszystko wpłynie pozytywnie na Twój związek.

9. Zrezygnuj z mydła antybakteryjnego, aby zapobiec chorobom

Zakup takiego mydła, nie sprawi, że nagle wszystkie choroby odejdą w zapomnienie. W rzeczywistości nie ma dowodów na to, że mydła antybakteryjne są bardziej skuteczne niż zwykłe. Co więcej, długoterminowa ekspozycja na niektóre składniki tych produktów, takich jak triklosan, może stanowić zagrożenie dla zdrowia, takie jak oporność bakterii lub działanie hormonalne, zgodnie z oświadczeniem FDA z 2013 r.

10. Zrezygnuj z napojów gazowanych z oznaczaniem zero kalorii

Badania przeprowadzone przez Szkołę Zdrowia Publicznego w Bloomberg wykazały, że osoby z nadwagą, które piły napoje dietetyczne, jadły więcej od osób, które piły zwykłe napoje gazowane. Co zatem zrobić? Unikać w ogóle tego typu napojów 🙂

Źródło i fotografie: health.com