×

Rewolucyjne odkrycie wyjaśnia, czym spowodowana jest dysleksja. Przyczyna jest zaskakująca!

Dysleksja, czyli trudność w uczeniu się, która wpływa na zdolność czytania, pisania oraz umiejętności ortograficzne, jest częstsza niż może Ci się wydawać. Ze statystyk wynika, że 5-10 procent populacji globalnej cierpi z jej powodu. Pomimo tego, że dolegliwość ta jest tak popularna, jej przyczyny pozostają słabo poznane.

Najnowsze badania wykazały, że charakterystyczne wzory receptorów światła w oczach mogą być główną przyczyną tego stanu.

Zespół z Uniwersytetu w Rennes odkrył, że komórki odpowiedzialne za pochłanianie światła wpadającego do gałki ocznej są inaczej ułożone u ludziach, u których zdiagnozowano dysleksję.

W tym przypadku mówimy o czopkach, czyli światłoczułych receptorach siatkówki oka, które odbierają kolory: czerwony, niebieski i zielonym. U osób bez dysleksji komórki te mają asymetryczne układy – jedno oko ma jeden wzór, a drugie ma zupełnie inny układ. Dzięki temu różnorodne źródła światła mogą być absorbowane inaczej przez każde oko z osobna.

U osób z asymetrycznym rozmieszczeniem czopków w obu oczach dochodzi do oceny, które oko daje dokładniejszy odbiór bodźców, a mózg wybiera obraz jednego nich. Na dłuższą metę prowadzi to do rozwoju „dominującego” oka, na którym mózg polega bardziej.

Osoby z dysleksją wydają się jednak mieć symetryczny rozkład czopków, przy czym obie gałki oczne zawierają dokładnie taki sam układ czopków. Prowadzi to do identycznych wzorców absorpcji, które mózg widzi jako „lustrzane” obrazy.

Brak wykrycia dominującego oka wyjaśnia, dlaczego ludzie z dysleksją postrzegają „b” i „d” lub „3” i „E” jako takie same. Ich mózgi nie potrafią prawidłowo rozróżnić pewnych kształtów.

Ta asymetria może być widoczna z niewiarygodną precyzją. W centrum siatkówki występuje dołek środkowy, który stanowi małą plamkę zawierającą wyłącznie czopki. U osób bez dysleksji miejsce to jest okrągłe w dominującym oku i nieco wypaczone w drugim oku. U osób z dysleksją obie gałki oczne mają dokładnie taki sam dołek środkowy siatkówki.

Nie jest jeszcze jasne, dlaczego te symetryczne układy czopków pojawiają się tylko u niektórych osób. Chociaż dysleksja nie ma związku z ogólną inteligencją osoby, wydaje się, że geny odgrywają tu duża rolę.

Identyfikacja tej fizjologicznej przyczyny dysleksji to rewolucja. W końcu, jeśli wiadomo, na czym polega problem, można szukać sposoby, aby poradzić sobie z jego rozwiązaniem.

Zespół odkrył, że niewidoczne błyskające światła z lampy LED znoszą jeden z „lustrzanych” obrazów w mózgu, pozwalając zobaczyć każdą literę w jej prawdziwej postaci. Chociaż nie jest to długoterminowe rozwiązanie problemu dysleksji, oznacza to początek całej serii nowych metod leczenia, które mogą poprawić możliwości uczenia się ludzi na całym świecie.

 

Może Cię zainteresować