×

Popołudniowa drzemka ma ogromny wpływ na zdrowie. Powinna być krótka

Czy wiesz, że na naszej planecie istnieją miasta, które nie funkcjonują w godzinach popołudniowych, aby każdy mieszkaniec mógł odpocząć i „naładować akumulatory” dzięki krótkiej drzemce? Jeśli nie możesz liczyć na taki luksus w tygodniu, na pewno nie rezygnuj z niego podczas weekendów. Jak się okazuje, drzemki są bardzo zdrowe i jednocześnie to integralna częścią dobowego cyklu snu.

Z pewnością zauważyłeś, że wraz z upływem czasu, Twoje skupienie i czujność spada, nawet jeśli wstałeś tego dnia wypoczęty i wyspany. Zjawisko to może skutecznie utrudniać nam normalne funkcjonowanie, a co za tym idzie wpływać na wyniki naszej pracy. W tym przypadku skutecznym rozwiązaniem jest krótka drzemka, która pozwoli Ci się zregenerować i zapewni dodatkową energię do działania. Co ciekawe, drzemka nie musi być wcale długa. Wystarczy zaledwie od 15 do 20 minut, aby poczuć ogromną różnicę. I doskonale wiedzą o tym światowe firmy takie jak Apple i Google, które pozwalają swoim pracownikom na krótką drzemkę po lunchu.

To, że krótkie drzemki mają wpływ na naszą wydajność, potwierdzają również wyniki eksperymentów. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kolorado w Boulder wynika, że dzieci, które nie skorzystały z popołudniowej drzemki nie przejawiały większego zainteresowania i były przygaszone. Co więcej, miały podwyższony poziom lęku i obniżone umiejętności rozwiązywania problemów w porównaniu do swoich rówieśników, którzy skorzystali z popołudniowej drzemki. Ta sama zasada dotyczy osób dorosłych. Naukowcy z Berkeley odkryli, że dorośli, którzy regularnie korzystają z popołudniowej drzemki szybciej się uczą i więcej zapamiętują. Dlaczego drzemki są tak istotne? Bo pozwalają Twojemu mózgowi na ponowne uruchomienie systemu, w którym pamięć krótkotrwała jest wyczyszczana.

wplyw-drzemki

Ile powinna trwać drzemka?

Zdaniem ekspertów, drzemka od 10 do 20 minut jest najlepszym rozwiązaniem, aby odświeżyć umysł i „naładować akumulatory”.  30-minutowa drzemka może prowadzić do 30-minutowego wycieńczenia, tak często jak Twój organizm zostanie wprowadzony w głębsze fazy snu. Tego samego otępienia doświadczysz jeśli będziesz spać przez godzinę, jednak 60 minutowe drzemki są dobre dla pamięci. Wracając do drzemek 30-minutowych, ten stan otępienia możesz odczuwać do 30 minut po przebudzeniu, później odczuwamy tylko benefity z drzemki. Najdłuższe drzemki, trwające około 90 minut, zaleca się dla osób, które nie wyspały się w nocy. Ponieważ jest to kompletny cykl snu, może on wpłynąć pozytywnie na naszą pamięć emocjonalną oraz kreatywność.

Jak się okazuje, drzemki mają ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Są one dobre zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Pamiętaj jednak, że mają być one dodatkiem dobowego cyklu snu i jeśli nie zadbasz o nocny wypoczynek, trudno liczyć na pozytywne efekty.

Informacjami odnośnie wpływu drzemek na nasze życie nie zapomnij podzielić się ze swoimi znajomymi. Napisz również, czy sam korzystasz z nich na co dzień.

Może Cię zainteresować