Kategorie Zdrowie

Zbadano wpływ drzemki w ciągu dnia na zdrowie. Wyniki nie pozostawiają złudzeń

Każdy z nas ma takie dni, kiedy jedyne o czym marzy, to położyć się pod ciepłym kocem i pozwolić sobie na krótką drzemkę. Ahhh… Brzmi kusząco, prawda? Podczas gdy niektórzy nie czują się winni ucinając sobie sporadyczną drzemkę tuż po obiedzie, inni uważają, że noc jest od spania i szkoda im czasu na spanie w ciągu dnia. Spójrzmy na to jednak pod kątem funkcjonowania naszego organizmu. Czy drzemka w ciągu dnia jest wskazana? Okazuje się, że jak najbardziej tak!

Drzemka w ciągu dnia – badania

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie w Szwajcarii poddali badaniu 3462 dorosłych osób w wieku od 35 do 75 lat. Wśród badanych wyróżniono:

  • 58% osób, które nie ucinało sobie drzemki w ciągu dnia
  • 19% osób, które ucinały sobie 1-2 drzemki tygodniowo
  • 12% osób, które ucinały sobie 3-5 drzemek tygodniowo
  • 11% osób, które ucinały sobie 6-7 drzemek tygodniowo

Naukowcy przez 5 lat analizowali wzorce snu i ogólny stan zdrowia badanych osób. Ich głównym celem było poznanie odpowiedzi na pytanie, czy drzemki w ciągu dnia mają wpływ na zmniejszenie ryzyka zawałów serca i udaru mózgu.

Needpix

Wyniki badań

W ciągu 5 lat prowadzenia badań doszło w sumie do 155 przypadków zawałów serca, udarów mózgu i zdiagnozowania innych chorób sercowych spowodowanych chociażby zwężeniem tętnic, co wymagało operacji. Niestety, niektóre z przypadków okazały się być dla badanych śmiertelne.

Jak to się ma do badanych osób i grup, na które je podzielono? Wśród 155 osób, u których pojawiły się problemy zdrowotne (niekiedy śmiertelne), możemy wyróżnić:

  • 93 osoby, które nie ucinały sobie drzemek w ciągu dnia
  • 12 osób, które ucinały 1-2 drzemki tygodniowo
  • 22 osoby, które ucinały 3-5 drzemek tygodniowo
  • 28 osób, które ucinały 6-7 drzemek tygodniowo

Podsumowując, ludzie którzy pozwalali sobie na drzemki raz lub dwa razy w tygodniu, byli aż o 48% mniej narażeni na poważne problemy z sercem niż ludzie, którzy na takie drzemki sobie nie pozwalali. W badaniu nie brano pod uwagę czasu trwania drzemki.

Sen, sen i jeszcze raz sen

Wiele badań wykazało, że człowiek potrzebuje około 7-8 godzin snu dziennie. Jeśli spisz mniej, istnieje większe wystąpienia poważnych problemów sercowych. Jeśli nie mamy możliwości przespania określonej ilości godzin w ciągu nocy, ratunkiem jest dla nas właśnie drzemka, która może zrekompensować nam niedobór snu w ciągu nocy. Nie należy jednak tego nadużywać. Tendencja do drzemki częściej niż 3 razy w tygodniu nie jest zdrowa. Wśród uczestników badania najczęściej pozwalały sobie na praktycznie codzienne drzemki osoby starsze, osoby zmagające się z nadwagą czy nagminnie palący papierosy, które spały dłużej także w nocy. Z drugiej zaś strony, ci, którzy ucinali drzemkę raz lub dwa razy w tygodniu, prowadzili zdrowy tryb życia i świetnie gospodarowali swoim czasem.

Needpix

Wnioski

Choć wyniki badań mogą dawać do myślenia, naukowcy uprzedzają, że były to jedynie badania obserwacyjne. Badania, na podstawie których nie można jednoznacznie ustalić bezpośredniego związku pomiędzy drzemkami, a kondycją serca. Nie mniej jednak nie jest to jedyne badanie, które potwierdza zależność pomiędzy drzemkami, a zdrowiem serca.

Jeśli więc masz ochotę na drzemkę i nie zdarza się to zbyt często, weź ciepły kocyk i połóż się, a Twoje zdrowie Ci za to podziękuje!

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.needpix.com