Kategorie Urazy i wypadkiZdrowie

Co powinno znajdować się w Twojej domowej apteczce? Ratownik medyczny odpowiada

Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się wszędzie, nawet w domu, w którym zazwyczaj czujemy się najbezpieczniej. To właśnie dlatego warto, aby w Twoim domu znajdowała się dobrze wyposażona apteczka. Co powinno się w niej znajdować? Odpowiedzi na to pytanie udzielił ratownik medyczny.

Zawartość domowej apteczki

Oprócz klasycznej gazy czy preparatów do dezynfekcji, warto umieścić w swojej domowej apteczce nieco bardziej nowoczesne rozwiązania, jak chociażby opatrunki włókniowe.

To taki plaster, który jest z delikatnego materiału – powiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny

Na tym jednak nie koniec. Co jeszcze warto mieć w swojej apteczce? Ariel Szczotok odpowiada:

  • preparaty na oparzenia
  • preparaty na stłuczenia
  • preparaty do dezynfekcji
  • preparaty na trudno gojące się rany
  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Należy przy tym pamiętać, że jest to zupełnie podstawowe wyposażenie apteczki.

Flickr

Jakimi zasadami się kierować?

Domowa apteczka powinna mieć swoje stałe miejsce, aby każdy z domowników był w stanie ją znaleźć, kiedy zachodzi taka potrzeba. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się przechowywania w kuchni czy łazience ze względu na zbyt wysoką wilgoć i temperaturę, która może panować w tych pomieszczeniach. Idealnie sprawdzi się tutaj zamykane pudełko, szafka lub szuflada w pokoju. Jeśli w domu znajdują się małe dzieci, warto zadbać o to, aby apteczka była zamykana na niedostępny dla nich klucz.

Wikipedia

O czym należy pamiętać?

Domowa apteczka ma za zadanie pomóc nam przy niewielkich urazach czy zranieniach. Jeśli wypadek jest poważniejszy, należy możliwie jak najszybciej udać się do lekarza bądź na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie zostanie nam udzielona niezbędna pomoc. Do takich przypadków możemy zaliczyć: głębokie zranienia, obfite krwawienia, złamania kości zwichnięcia stawu, poważne oparzenia, czy wysoka gorączka, której nie jesteśmy w stanie zbić lekami.

Źródła: zdrowie.wprost.pl
Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), pl.wikipedia.org