Dłonie a zdrowie
Kategorie DłonieUrodaZdrowie

6 ważnych informacji o Twoim zdrowiu, które wyczytasz z dłoni

Dłonie a zdrowie – Dłonie są jedną z pierwszych części ciała, które wykazują oznaki starzenia się. Ale mogą również wskazywać na pewne problemy zdrowotne. Lekarze twierdzą, że stan Twoich rąk i dłoni może być wynikiem kilku zmian medycznych zachodzących w innych częściach ciała.

Poznaj zatem 6 symptomów, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby utrzymać zdrowie.

#1 Czerwone dłonie

Lekarze wyjaśniają, że czerwone dłonie lub  rumień mogą być oznaką problemów z wątrobą, zwłaszcza jeśli masz ponad 50 lat. Zazwyczaj zaczerwienienie znajduje się na zewnętrznej krawędzi dłoni. Możliwą przyczyną czerwonych plam jest zmiana równowagi hormonalnej, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Reumatoidalne zapalenie stawów może być również przyczyną zaczerwienienia dłoni.

Jeśli zauważyłeś na rękach czerwone obszary, powinieneś udać się do lekarza rodzinnego. W międzyczasie spróbuj przejść na zdrową dietę i obniżyć spożycie alkoholu.

#2 Dłonie a zdrowie – Spocone dłonie

Istnieje kilka możliwych przyczyn spoconych dłoni :

  • nadmierne pocenie
  • stres
  • nadczynność tarczycy

W przypadku nadmiernej potliwości możesz spróbować silnych antyperspirantów. Możesz również wykonać zabieg medyczny w celu zwalczania tego stanu.

Spróbuj ograniczyć spożycie alkoholu i naucz się kontrolować poziom stresu (medytacja, technika „wdech-wydech”). Jeśli nic nie działa, zdecydowanie powinieneś umówić się na wizytę u lekarza.

#3 Mrowienie

Czasami budzimy się z uczuciem, że straciliśmy czucie w niektórych częściach naszego ciała, a kiedy się poruszamy, zaczyna się nieprzyjemne mrowienie. Zwykle jest tak dlatego, że przez długi czas naciskaliśmy na nerw czuciowy. Mrowienie to czas, w którym nerw wraca do pracy.

W niektórych przypadkach objawy te mogą być oznaką  poważniejszego problemu, takiego jak osteochondroza szyjki macicy, zespół cieśni nadgarstka, zakrzepica żylna kończyny, uszkodzenie splotu ramiennego, niedokrwistość lub cukrzyca. Jeśli często odczuwasz utratę wrażliwości dłoni bez oczywistego powodu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

#4 Suche dłonie

Najczęstszymi przyczynami suchej skóry rąk są odwodnienie i niedobór estrogenów, które idą w parze z menopauzą. Aby uniknąć odwodnienia, pij wystarczająco dużą ilość wody i użyj nawilżających kremów do rąk. Włącz do swojej diety tłuste ryby, nasiona i orzechy. Odwiedź swojego lekarza w celu uzyskania hormonalnej terapii zastępczej.

#5 Trzęsące się ręce

Wiadomo, że trzęsące się dłonie mogą być oznaką poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroba Parkinsona. Jeśli masz poważne obawy, idź i zasięgnij porady lekarza. W międzyczasie ograniczaj mocne spożycie kawy i alkoholu, ponieważ mogą powodować one drżenie rąk. Inne możliwe przyczyny to lęk i duży stres.

#6 Dłonie a zdrowie – Słabe paznokcie

Słabe lub popękane paznokcie mogą być objawem niedoboru cynku. Cynk jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, wspomaga gojenie się ran, pomaga komórkom dzielić się i wzmacnia układ odpornościowy. Dodawaj do diety trochę pokarmów bogatych w cynk, takich jak owies, orzechy i mięso.

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś któregokolwiek z tych objawów? Daj nam znać w komentarzach na Facebooku!

Źródło: brightside.me | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: pinterest.com