×

Szkoda słów. 80% rodziców nie wie, czym nie wolno karmić małych dzieci

Źródłem cennych witamin, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia, są owoce i warzywa. Jednak umieszczenie ich w jadłospisie malucha dla wielu rodziców stanowi prawdziwe wyzwaniem. Wskazują na to dane z badania przeprowadzonego przez Instytutu Matki i Dziecka. Wynika z nich, że…

aż 2/3 rodziców w naszym kraju rozszerza dietę zbyt wcześnie, a zaledwie co drugi wprowadza warzywa i owoce w początkowym okresie urozmaicania diety.

Według ekspertów rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu siedemnastego tygodnia życia dziecka i nie później niż w dwudziestym szóstym tygodniu.

Nowe pozycje w menu dziecka należy wprowadzić zaczynając od jednej porcji dziennie, a następnie stopniowo zwiększać ilość oraz różnorodność podawanych pokarmów.

Pomocny w tym zadaniu będzie schemat żywienia niemowląt. Dzieci od momentu urodzenia wykazują preferencje do smaku słodkiego, dlatego łatwiej im zaakceptować smak owoców niż warzyw. Z tego powodu owoce warto wprowadzić do diety niemowlaka w drugiej kolejności, po około 14 dniach od podania pierwszych warzyw.

Z badań wynika, że dzieci, u których wykorzystano tę metodę wprowadzania pokarmów w przyszłości jadły warzywa znacznie chętnie. Zaakceptowanie smaku warzyw może być z początku dość trudne dla dziecka, ale zwielokrotnienie dań zawierających warzywa przyspieszy ten moment. Pamiętaj, że tysiąc pierwszych dni życia maluszka to kluczowy moment kształtowania się nawyków żywieniowych.

Niezastąpione witaminy i minerały

Zarówno warzywa, jak i owoce są doskonałym źródłem witamin, błonnika, przeciwutleniaczy, substancji antyseptycznych oraz składników mineralnych, takich jak: potas, fosfor, magnez i wapń.

Z tego powodu bardzo ważna jest ich obecność w jadłospisie każdego malucha, nie tylko w momencie rozszerzenia diety.

O czym należy pamiętać, dodając warzywa i owoce do diety dziecka?

Podczas pierwszych lat życia organizm dziecka potrzebuje od 4 do 8 razy więcej składników odżywczych niż dorosły. Potrawy z rodzinnego stołu czasem mogą nie zaspokoić szczególnych potrzeb malucha.

Badania pokazują, że aż 88 procent dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia nie otrzymuje wystarczającej ilości warzyw w codziennej diecie! Rodzice powinni jednak pamiętać nie tylko o dostarczeniu potrzebnych składników odżywczych, ale także o konsystencji, która powinna być dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Początkowo warzywa i owoce powinny być podawane w postaci musu lub przecieru.

Jakie produkty wybierać?

Podając maluszkowi warzywa i owoce, należy pamiętać, że większość z nich może zawierać szkodliwe substancje, pochodzące ze środowiska. Są nimi między innymi metale ciężkie, toksyny pleśniowe czy też azotany stosowane w nawozach oraz pestycydy pochodzące ze środków ochrony roślin.

Polskie normy bezpieczeństwa produktów przeznaczonych na posiłki dla najmłodszych są nawet kilka tysięcy razy bardziej rygorystyczne niż w przypadku żywności przeznaczonej dla dorosłych.

Jeżeli rodzice pragną mieć pewność, że serwują bezpieczne posiłki o odpowiedniej jakości, powinni kupować żywność przeznaczoną dla niemowląt i małych dzieci. Produkty te posiadają oznaczenie wieku na opakowaniu, a ich konsystencja jest dopasowana do potrzeb malucha.

Może Cię zainteresować