×

Twoje dziecko jest smutne, zmęczone i brakuje mu chęci do życia? Nie bądź obojętny

Coraz więcej młodych ludzi jest niezadowolonych z życia i cierpi na depresję. Wyniki badań w tym przypadku przerażają. Szacuje się, że praktycznie co czwarte dziecko doświadcza mniejszego lub większego epizodu depresyjnego przed ukończeniem 18. roku życia. Czy możemy im jakoś pomóc?

Depresja wśród młodzieży

Depresja jest rzeczywiście coraz częściej problemem nie tylko dorosłych, ale również nastolatków i dzieci, wręcz dotyka już dzieci w młodszym wieku szkolnym. Jej przyczyny są bardzo złożone. Często są to problemy z rówieśnikami, bądź problemy w środowisku rodzinnym, a także problemy społeczno-ekonomiczne, które w okresie intensywnej burzy hormonalnej u nastolatków zaczynają być przez nie zauważane – przyznaje Agnieszka Siedler, psycholog z poradni Medsolver, specjalizująca się w pracy z dziećmi oraz ich rodzicami

Przerażające statystyki

Prężnie działająca psycholog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w San Diego, Jm Twenge, wraz z innymi badaczami dokładnie przeanalizowała dane z National Survey na temat zdrowia psychicznego u dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Okazuje się, że w przypadku 52% osób zaobserwowano zaburzenia nastroju i dominujące myśli depresyjne. W przypadku osób w wieku od 18 do 25 roku życia takich osób było już 63%. Jak tego typu dane przedstawiają się w Polsce? Statystyki pokazują, że depresję stwierdza się u 2% dzieci (w tym chłopców i dziewczynek) i 8% nastolatków. Nie mniej jednak szacuje się, że zaburzenia depresyjne mogą występować u co piątego, a nawet co trzeciego nastolatka. Dane są tak zróżnicowane, ponieważ diagnoza depresji u dziecka jest wyjątkowo trudna ze względu na podobieństwo do zachowań i objawów towarzyszących w młodzieńczym wieku.

Przyczyny depresji

Jm Twenge uważa, że wszystkiemu winny jest rozwój technologii i skrócenie czasu snu. Media społecznościowe i inne atrybuty cyfrowego świata wpływają na dorastającą osobę bardziej niż mogłoby nam się wydawać. Niestety młodzież z każdym kolejnym rokiem jeszcze bardziej ogranicza bezpośredni kontakt z drugą osobą, który zastępują rozmowy online, granie w gry czy oglądanie filmów na YouTube, których treści również mogą przyczyną zaburzeń. Oczywiście na tym nie koniec. Komputery, telefony czy tablety do tego stopnia pochłaniają młodzież, że w znacznym stopniu wpłynęło to na jakość i ilość ich snu. Snu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, regeneracji i w konsekwencji pozytywnego nastawienia do życia.

Jak możemy pomóc?

Ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach wydaje się mieć zdolność dotarcia do dziecka w każdym jednym momencie. Dziecko potrzebuje miłości, bezpieczeństwa i poczucia, że „coś znaczy”. Nie bądźmy również obojętni na to, co robi w Internecie. Monitorujmy jego aktywność i czas spędzany przed komputerem kierując się zasadą „co za dużo to niezdrowo”. Korzystajmy z aplikacji, które pozwalają monitorować, jak dużo czasu dziecka spędza na telefonie. Możemy również monitorować, jakie treści przegląda w sieci i pamiętajmy, że to wszystko dla bezpieczeństwa naszych pociech. Co więcej, rodzice powinni mieć zawsze czas na zatrzymanie się nad życiem swoich dzieci, okazanie im wsparcia, zrozumienie i empatię.

Na koniec warto zadać sobie kilka pytań…

Czy moje dzieci, aby przypadkiem nie starają się zaspokoić braku uwagi rodziców poprzez siedzenie przed komputerem? A może my sami jako rodzice spędzamy zbyt dużo czasu przed komputerem ograniczając w ten sposób czas, jaki powinniśmy spędzić z dziećmi? Jeśli odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań brzmi TAK, zastanów się, czy tak to powinno wyglądać?

Uwaga!

Pamiętaj, że jeśli dziecko mówi, że jego życie nie ma sensu, nie chce się więcej obudzić czy ujawnia chociażby niewielkie zamiary popełnienia samobójstwa, to istnieje ryzyko podjęcia przez nie próby samobójczej. Nie możesz tego lekceważyć! Kontakt ze specjalistą z Twojej strony powinien być w takim przypadku natychmiastowy. Pamiętaj, że chodzi o czyjeś życie, dlatego chwyć za telefon zanim będzie za późno.

Źródła: brightside.me, www.mp.pl
Fotografie: Fot. Freepik (miniatura wpisu), www.freepik.com

Może Cię zainteresować