×

9 sposobów, które pomogą zapobiec rozwojowi demencji i chorobie Alzheimera

Ogólnie rzecz biorąc, demencja, inaczej otępienie, polega na utracie pamięci i problemach poznawczych, które poważnie utrudniają życie codzienne.

Pojęcie otępienia odnosi się wyłącznie do sfery psychicznej i nie określa samo w sobie żadnej konkretnej jednostki chorobowej. Najbardziej znaną formą demencji, która występuje w około 60-80% przypadków, jest choroba Alzheimera.

Objawy demencji pogłębiają się stopniowo, jeśli przyczyna problemu nie może być leczona. Depresja, apatia, walka o zapamiętywanie ostatnich wydarzeń, rozmów i nazwisk należą do najczęstszych objawów.

Możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji, unikając:

  • Urazów głowy
  • Zaburzeń funkcji tarczycy
  • Niskiej aktywność fizyczna
  • Słabej diety i niedoboru witamin
  • Stosowania leków, które przyczyniają się do otępienia
  • Wysokiego poziomu cholesterolu
  • Wysokiego ciśnienia krwi
  • Cukrzycy
  • Spożycia alkoholu
  • Palenia

9 sposobów, które pomogą Ci zapobiec rozwojowi demencji i chorobie Alzheimera:

1. Zakończ palenie

Palenie może powodować poważne uszkodzenia ciała, w tym mózgu. Badania wykazują, że palacze są obarczeni o 45% wyższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera w porównaniu do niepalących i byłych palaczy. Dlatego zdecydowanie zaleca się pozbycie tego szkodliwego nawyku.

2. Witamina B

Witamina B może obniżyć poziom homocysteiny w organizmie, która uszkadza układ naczyniowy. Jej wysoki poziom, zwiększa ryzyko udaru mózgu, chorób serca i innych problemów naczyniowych. Z tego powodu należy zwiększyć spożycie witamin z grupy B w celu uniknięcia spadku funkcji poznawczych związanych z wiekiem.

3. Ćwiczenia

W celu wzmocnienia układu nerwowego należy wzmocnić przepływ krwi i poprawić pracę serca. Powinieneś ćwiczyć co najmniej pół godziny dziennie, aby chronić się przed niezliczoną liczbą chronicznych chorób związanych ze starzeniem się.

4. Witamina D

Naukowcy odkryli związek pomiędzy niskim poziomem witaminy D, a spadkiem funkcji poznawczych. Taka korelacja prowadzi do powstania demencji. Spożywanie żywności bogatej w witaminę D oraz jej suplementów chroni nas przed procesami prowadzącymi do otępienia i choroby Alzheimera. Doskonałym źródłem witaminy D jest również światło słoneczne, dlatego warto korzystać z każdej chwili słońca.

5. Dawaj sobie wyzwania!

Naukowcy odkryli, że ludzie dwujęzyczny ujawniali objawy demencji 5 lat później niż ci, którzy mówią tylko jednym językiem.

Oświadczają również, że mózg pracuje lepiej, gdy go regularnie trenujemy. Według ekspertów, krzyżówki są doskonałym sposobem na opóźnienie utraty pamięci i potrafią przedłużyć naszą sprawność nawet o 2,5 roku.

6. Zapobieganie urazom głowy

Jeśli zwykle jeździsz rowerem lub motocyklem, zawsze powinieneś nosić kask, aby zapobiegać urazom głowy. Również w przypadku sportów wodnych lub zimowych należy zawsze chronić głowę, aby zapobiec obrażeniom, które mogą prowadzić do uszkodzenia mózgu.

7. Kontroluj spożycie alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia otępienia i choroby Alzheimera. Z tego powodu należy się kontrolować, aby uniknąć wielu powikłań, nie tylko związanych z umysłem.

8. Monitoruj zdrowie

Warto śledzić swoją wagę, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Te wskaźniki określają zdrowie sercowo-naczyniowe i metaboliczne, a ich zły stan jest jedną z głównych przyczyn otępienia. Pamiętaj, aby mieć zdrowy umysł, musisz mieć zdrowe ciało.

9. Interakcje społeczne

Z powodzeniem można uniknąć szkodliwych konsekwencji starzenia się umysłu posiadając częste interakcje z innymi osobami. Możesz wybrać się na spacer z przyjaciółmi, a przynajmniej porozmawiać z kilkoma z nich przez telefon. Odwiedzaj krewnych i proponuj spędzanie czasu w gronie rodzinnym, a dzięki temu zachowasz zdrowie swojego umysłu na dłużej.

Statystyki pokazują, że do 2050 roku liczba przypadków demencji potroi się, a choroba Alzheimera dosięgnie jedną na 85 osób z całego świata. Trzymaj się na baczności i nie daj zawładnąć swoim umysłem.

Może Cię zainteresować