8 rzeczy, które musisz robić, by mieć zadbane i zdrowe stopy. Unikniesz wielu chorób

Zwykle wkładamy trochę wysiłku w nasze włosy i makijaż, ale z jakiegoś powodu zapominamy o naszych nogach, chociaż ból lub obrzęk w tej części ciała może łatwo zepsuć nasz dzień. Oczywiście warto wiedzieć, jak rozluźnić stopy po długim dniu noszenia niewygodnych butów lub wysokich obcasów.

#1 Nie zapominaj o pedicure – i rób to dobrze! Unikaj pedicure, jeśli masz ukąszenia lub zadrapania

Złuszczaj martwy naskórek regularnie za pomocą pumeksu. Pozwól stopom zanurzyć się w ciepłej wodzie na chwilę, a następnie złuszczaj skórę. To sprawi, że będą wyglądać schludnie i pomogą uniknąć bolesnych pęknięć.

Regularnie nawilżaj stopy. Specjaliści od pielęgnacji stóp zalecają stosowanie kremu na bazie oleju dwa razy dziennie. Zrób to po prysznicu lub pedicure.

8 rzeczy, które musisz robić, by mieć zadbane i zdrowe stopy. Unikniesz wielu chorób
Udostępnij

#2 Ubierz stopy odpowiednio i bezpiecznie. Zachowaj ostrożność podczas noszenia wysokich obcasów

Zbyt wysoki obcas lub spędzanie w nich długiego czasu może spowodować sztywność stawów, ból stopy, a nawet obrażenia nóg i stóp.

Nie zapomnij swoich klapek podczas korzystania z publicznego basenu, sauny lub prysznica. W przeciwnym razie będziesz podatny na infekcje grzybicze. Infekcje grzybicze mogą powodować ból i deformację paznokci.

Często zmieniaj skarpetki. Wybierz grubość skarpet zgodnie z rodzajami butów, które nosisz i zmieniaj je, gdy stopy są mokre. Jeśli to możliwe, noś lekkie skarpety, które pozwalają stopom oddychać. Wszystko to chroni Twoje stopy przed nieprzyjemnym zapachem i przed rozwojem infekcji grzybiczych.

#3 Sporty nie zawsze robią dobrze. Nie ćwicz bez podjęcia odpowiednich środków ostrożności

Jeśli przez całe życie leżałeś na kanapie, a potem nagle spróbowałeś przebiec 6 km, może to spowodować tak zwane złamania stresu. Są to technicznie pęknięcia podeszwowe. Aby tego uniknąć, postępuj powoli, nie zapominając o rozgrzewce.

#4 Masaż stóp – dowiedz się, jak wykonać dobry masaż stóp

Jest to przyjemny sposób na rozluźnienie obolałych mięśni, złagodzenie bólu i sztywności oraz uniknięcie deformacji stawów. Masaż stóp jest przydatny po długim dniu chodzenia. Jednak lepiej jest skonsultować się z lekarzem, zanim zaczniesz to robić, szczególnie jeśli masz jakieś schorzenia, np. artretyzm.

#5 Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne po dniu stania i chodzenia – usiądź na krześle, mając stopy płasko na podłodze. Umieść gumową opaskę wokół obu dużych palców. Powoli przeciągnij duże palce od siebie w kierunku innych palców. Przytrzymaj palce przez 5 sekund i powtórz 10 razy

Kontynuuj siedzenie. Przesuń gumową opaskę tak, aby obejmowała wszystkie palce jednej stopy. Powoli rozsuwaj palce tak szeroko, jak tylko potrafisz. Przytrzymaj tę pozycję przez 5 sekund.

Powtórzyć rozciąganie 10 razy. Ćwiczenia pomogą Ci uwolnić napięcie stawów.

#6 Podnieś stopy do góry. Jednym ze sposobów na pozbycie się tego jest położenie stóp na poduszce lub czymś, co je podnosi

Jeśli dużo chodzisz, a obrzęk łączy się ze zmęczeniem i lekkim bólem, spróbuj również użyć lodu.

Jeśli jednak nie ma szczególnego powodu obrzęku, należy skontaktować się z lekarzem. Mogą to być obrażenia stóp lub objawy czegoś poważniejszego, np. problemy z żyłami lub płucami.

#7 Jedz dobrze i kontroluj swoją wagę

Jak każda inna część ciała, stopy także reagują na to co jesz i pijesz. Jeśli cierpisz na obrzęk, unikaj słonych produktów i spożywaj więcej białka.

Jeśli nagle poczujesz mrowienie w stopach, może to być oznaką nadużywania alkoholu. Zmniejsz liczbę spożywanych napojów i sprawdź, czy bierzesz wystarczającą ilość witamin.

Ogólnie pamiętaj, że cały nacisk ciała spada na stopy. Nadwaga może powodować ból stóp. Naukowcy przyjmują również, że tłuszcz może być potencjalnym powodem zapalenia tkanki stóp.

#8 Twarde, pogrubione płaty skóry na stopach nazywane są odciskami. Te ostatnie są zwykle bolesne i mają centralny punkt martwej, suchej skóry

Może powodować nieprzyjemne uczucie podczas chodzenia i ogólnie wyglądać niechlujnie. Odciski są zwykle prowokowane przez ciasne lub niewygodne buty.

Główną metodą leczenia i zapobiegania tej chorobie jest zmiana butów. Nawilżaj te obszary na długo przed pójściem spać.

Niektórzy specjaliści zalecają również stosowanie kwasu salicylowego w celu rozpuszczenia gęstej tkanki. Należy jednak skonsultować się z lekarzem przed jego używaniem i ściśle przestrzegać instrukcji.

Czy dbasz o swoje stopy? A może wręcz przeciwnie, zapominasz o nich?

Pamiętaj, że to one utrzymują codziennie Twój ciężar ciała i że należy im się odrobina miłości!