Kategorie Zdrowie

Sprawdź czystość danego kąpieliska zanim wybierzesz się nad wodę. Zrobisz to przez Internet

Wypoczynek nad wodą z bliskimi? A może dłuższy urlop nad jednym z kąpielisk wraz z najbliższą rodziną? Bez względu na to, jak długi będzie Twój wyjazd nad wodę, warto mieć pewność, że woda nadaje się do kąpieli. Jak sprawdzić czystość kąpieliska? Czy jest to możliwe, kiedy jeszcze nie jesteśmy na miejscu? Na szczęście tak, bowiem można to zrobić przez Internet.

Jak sprawdzić czystość kąpielisk?

Prowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny serwis zawiera informację o 600 kąpieliskach. Chcąc więc sprawdzić i mieć pewność, że kąpiemy się w odpowiednio czystej, a tym samym bezpiecznej dla naszego zdrowia wodzie, należy wybierać kąpieliska monitorowane przez GIS.

Jak sprawdzić czystość kąpieliska? Wystarczy wejść na serwis prowadzony  przez Główny Inspektorat Sanitarny.

sk.gis.gov.pl

Obsługa serwisu

Na stronie internetowej znajdziemy zaznaczone na mapie kąpieliska, a także wyszukiwarkę, która ułatwi nam wyszukanie danego zbiornika wodnego. Kiedy już wybierzemy interesującą nas lokalizację, pojawi się komunikat odnośnie trwania sezonu kąpielowego dla danego miejsca. W momencie gdy natrafimy na kąpielisko, w którym otwarcie sezonu miało już miejsce, pojawi się możliwość odczytu pełnej informacji. W innych przypadkach dostępna jest informacja o rozpoczęciu sezonu kąpielowego.

Na portalu znajdują się również informacje o aktualnych przepisach, terminarz organizacji kąpielisk oraz opracowanie dotyczące zagrożeń związanych z nadmiernym zakwitem sinic – czytamy po otwarciu portalu – sk.gis.gov.pl

Wikipedia

Niewątpliwą zaletą serwisu jest fakt, że aktualizacja wszelkich informacji odbywa się tam na bieżąco

Informacje są publikowane na podstawie obserwacji stacji sanitarno-epidemiologicznych z szesnastu województw. Prowadzone badania obejmują przekroczenia zarówno pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych np. bakterii Escherichia coli, enterokoków czy obecności w wodzie zakwitu sinic, a także obecności innych zanieczyszczeń, jak chociażby materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma czy inne odpady. Jeśli odpady zalegające w ilościach, których natychmiastowe usunięcie z wody jest niemożliwe lub przekroczona jest dopuszczalna norma wartości określonych parametrów, wydawany jest zakaz kąpieli. Odwołanie zakazu ma miejsce wówczas wtedy, kiedy kolejne badanie wody wykaże odpowiednią czystość.

Dodatkowe informacje

Na stronie znajdziemy także wiele cennych informacji o infrastrukturze. Możemy dowiedzieć się np. o możliwości zacumowania sprzętu wodnego na terenie zbiornika wodnego, o wydzielonych miejscach na grill, wydzielonych miejscach dla dzieci czy terenach na wyprowadzenie psa.

Kąpieliska a koronawirus

Korzystanie z kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w dobie pandemii spowodowanej SARS-CoV-2 i związane z tym ryzyko infekcji dotyczy zasadniczo szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt.

Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku przebywania na kwarantannie/izolacji oraz zamieszkiwania z osobą przebywającą na kwarantannie/izolacji, a także w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie – czytamy na stronie sk.gis.gov.pl

Źródła: sk.gis.gov.pl
Fotografie: pl.wikipedia.org