×

Czy sauna jest zdrowa, czy nam szkodzi? Jak wpływa na nasz organizm?

Seanse saunowe są praktykowane od stuleci – głównie dla przyjemności i relaksu. Najnowsze badania naukowe pokazują jednak, że mogą one korzystnie wpływać nie tylko na nasz wygląd, czy samopoczucie, ale na cały nasz organizm. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy sauna jest zdrowa, odpowiedź brzmi: „TAK, i to bardzo!”. Zarówno przy chorobach kardiologicznych, skórnych, reumatoidalnych, jak i psychicznych oraz związanych z układem oddechowym. Co więcej, jak wykazały badania, regularne przebywanie w saunie obniża ryzyko zgonu z jakiegokolwiek powodu! Poznaj powody, dla których warto zacząć korzystać z seansów i dowiedz się, kto powinien unikać wizyt w saunie (albo przynajmniej zachować szczególną ostrożność).

Czy sauna jest zdrowa? Jeśli tak, to przy jakich chorobach jest pomocna?

#1 Nadciśnienie tętnicze

Przebadano 100 kobiet i mężczyzn w wieku 32-75 lat obciążonych przynajmniej jednym czynnikiem ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Zaobserwowano u nich spadek ciśnienia krwi oraz obniżenie tętna już po 30 minutach przebywanie w saunie.

W innym eksperymencie wykazano, że regularne korzystanie z sauny (4-7 razy w tygodniu) działa profilaktycznie na rozwój nadciśnienia tętniczego. Po 25 latach obniża ryzyko jego wystąpienia o 47% względem reszty populacji.

#2 Choroba naczyniowo-sercowa

Przez 20 lat obserwowano prawie 2,5 tysiąca Finów. Co się okazało? Ilość i długość sesji saunowych w jakich brali oni udział była odwrotnie proporcjonalna do czynników ryzyka takich jak:
– nagła śmierć sercowa,
– choroba naczyniowo-sercowa,
– śmierć z jakiegokolwiek innego powodu.

Wynika z tego, że im częściej i dłużej przebywamy w saunie, tym mniejsze szanse na to, że wystąpią u nas choroby serca czy zgon z powodu innych dolegliwości zdrowotnych. W dodatku dane te są niezależne od innych czynników ryzyka tj. wiek, BMI, palenie czy spożywanie alkoholu.

Korzystanie z sauny 2 razy w tygodniu obniża ryzyko śmierci z powodów naczyniowo-sercowych o 27%, a 4–7 razy w tygodniu aż o 50%. Ponadto, przynajmniej 4 seanse saunowe tygodniowo zmniejszają ryzyko udaru o 62%!

#3 Choroby neurodegeneracyjne

W badaniu, w którym uczestniczyło 2315 Finów przebadano również ryzyko chorób neuropoznawczych. Zaobserwowano, że 4-7 sesji saunowych tygodniowo zmniejsza u nich ryzyko demencji oraz choroby Alzheimera o 66% (w porównaniu do mężczyzn, którzy korzystali z sauny tylko raz w tygodniu).

#4 Depresja

Korzystanie z sauny poprawia ogólne samopoczucie oraz zmniejsza objawy depresji. Może również wspomagać leczenie psychoz i innych chorób psychicznych. Ma to związek ze zmniejszeniem stanu zapalnego oraz wzrostem ilości beta-endorfin u chorych.

Potwierdzają to badania tzw. randomizowane, czyli takie, w których respondenci zostali przydzieleni losowo do grupy eksperymentalnej i kontrolnej. Ten rodzaj badań uznawany jest za najbardziej wiarygodny.

#5 Choroby płuc i poprawa odporności organizmu

Sauna wpływa pozytywnie również na układ oddechowy. Osoby, które często korzystają z seansów są mniej narażeni na wystąpienie u nich astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy zapalenia płuc.

Badania prowadzone przez 3 miesiące potwierdzają także, że ryzyko przeziębienia u „sauniarzy” jest mniejsze o połowę w porównaniu do osób w ogóle nie korzystających z sauny.

#6 Detoksyfikacja organizmu

Przebywanie w saunie wiąże się z intensywnym poceniem, a co za tym idzie – wydalaniem substancji toksycznych skumulowanych w mięśniach, tkance tłuszczowej i organach.

Niektórych metali ciężkich pozbywamy się wraz z moczem. Jednak z potem wydalane są skuteczniej i w większych ilościach.

#7 Choroby skóry i poprawa wyglądu

Korzystanie z seansów saunowych zwiększa stabilność bariery naskórkowej oraz sprawia, że skóra staje się bardziej miękka i gładka w dotyku.

Jednak takie zabiegi nie tylko pozytywnie wpływają na wygląd skóry. Świetnie sprawdzają się również jako pomoc w leczeniu chorób skórnych, np. łuszczycy.

#8 Sprawność fizyczna

Sauna wpływa pozytywnie na osoby aktywne, jednak największe korzyści przyniesie tym, którzy nie trenują. Wynika to z faktu, że sauna i uprawianie sportu (zwłaszcza wytrzymałościowego) przynosi podobne efekty – biorąc pod uwagę mechanizmy i obszary zdrowia.

Ponadto, saunowanie jest częstym sposobem przyspieszenia regeneracji, poprawy wyników sportowych oraz wspomagania sprawności fizycznej oraz utrzymania masy mięśniowej.

#9 Inne powody, dla których już nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy sauna jest zdrowa

Regularne korzystanie z seansów saunowych może m.in.:

– zmniejszać odczuwanie bólu,

– łagodzić migreny,

– pomagać się zrelaksować i koić nerwy,

– wspomagać leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów,

– zwiększać witalność, polepszać ogólne samopoczucie oraz funkcjonowanie społeczne.

Kiedy korzystanie z sauny może stanowić zagrożenie?

W większości przypadków korzystanie z sauny jest bezpieczne dla zdrowia, nawet u osób z chorobą serca. Zaleca się jednak wcześniejszą konsultację z lekarzem prowadzącym.

Bardziej ostrożne powinny być również osoby z niedociśnieniem ortostatycznym, czyli cierpiące na nadmierne obniżenie ciśnienia w pozycji stojącej, ponieważ może dojść u nich do omdlenia.

Poza tym, regularne przebywanie w saunie zmniejsza liczbę i ruchliwość męskich plemników. Proces ten jest odwracalny, ale panowie starający się o dziecko powinni ograniczyć udział w takich seansach.

Nie zaleca się również korzystania z sauny:
– kobietom w ciąży,
– osobom po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych,
– chorym przyjmującym leki przeciwzakrzepowe,
– osobom cierpiącym na choroby weneryczne,
– posiadającym implanty, np. endoprotezę stawu biodrowego,
– przy ostrych stanach astmatycznych,
– po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego.

Trzeba pamiętać, że nie należy korzystać z sauny, będąc pod wpływem alkoholu bądź narkotyków!

Czy sauna jest zdrowa? Generalnie tak, ale trzeba mieć na uwadze, że nie dla każdego człowieka. Dlatego należy korzystać z niej z rozwagą, a w razie wątpliwości wcześniej skonsultować się z lekarzem

Źródła: Medium.com
Fotografie: Freepik.com

Może Cię zainteresować