×

Częste oddawanie moczu – Co oznacza i jak je leczyć?

Bez wątpienia objawy te mogą uprzykrzyć życie. Częste wizyty w toalecie, ciągłe parcie na pęcherz – częste oddawanie moczu może być prawdziwym utrapienie, a to tylko niektóre z objawów idących z nim w parze. Co mogą oznaczać takie symptomy? Jak sobie a nimi radzić? Postaramy się odpowiedzieć wam na te pytania.

Częste oddawanie moczu – przyczyny

Częste oddawanie moczu jest częstą przypadłością idącą w parze z zapaleniem pęcherza, chorobami nerek i ogolenie infekcjami dróg moczowych. Objawia się częstymi wizytami w toalecie – nagłą i niepohamowaną potrzebą wysikania się. Charakterystycznym objawem jest to, że oddanie moczu nie przynosi ulgi. Parcie na pęcherz nie mija.

pixabay.com

pixabay.com

Zbyt częste oddawanie moczu ma miejsce w momencie, gdy następuje więcej niż 7 razy w ciągu dnia i 2 w nocy. Oczywiście pod uwagę w takim przypadku muszą być brane też takie czynniki jak ilość przyjętych w ciągu dnia płynów, wielkość pęcherza czy reakcja na temperaturę na zewnątrz. Są to mocno indywidualne kwestie.

Bardzo częste oddawanie moczu może mieć różne przyczyny. Co więcej, nie bez znaczenia jest także płeć pacjenta, u którego dolegliwość ta wystąpiła. W przypadku kobiet i mężczyzn tylko część objawów będzie miała jedno podłoże…

Przyczyny częstego oddawania moczu u kobiet i mężczyzn

:
– infekcja dróg moczowych;
– kamica nerkowa i inne choroby nerek;
– przepuklina pęcherza moczowego;
– zwężenie cewki moczowej;
– zapalenie pęcherza moczowego na skutek stosowania naświetlań w przypadku nowotworu zlokalizowanego w obrębie miednicy.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o kobietach w ciąży. Mogą one doświadczać niedogodności związanych ze zbyt częstym oddawaniem moczu już od 6. Miesiąca ciąży. Dzieje się tak w wyniku ucisku na pęcherz, jaki powoduje rosnący płód.

Przyczyny częstego oddawania moczu u mężczyzn

:
– zapalenie prostaty;
– łagodny przerost gruczołu krokowego;
– rak prostaty.

W przypadku zbyt problemów z częstomoczem u mężczyzn, szczególnie po 50. roku życia, najczęściej objawy występują w nocy. W zależności od przyczyny, mogą mu towarzyszyć gorączka, stany zapalne, ropna wydzielina wydobywająca się z cewki moczowej, bóle mięśni, stawów i okolic gruczołu krokowego albo problemy z oddawaniem moczu, jego słaby strumień. Dodatkowo symptomom towarzyszy także ból, pieczenie i dyskomfort w trakcie sikania.

Częste oddawanie moczu – leczenie

Leczenie zbyt bardzo częstego oddawania moczu musi być oczywiście dostosowane do jego przyczyn. W przypadku objawów wywołanych chorobami i infekcjami dróg moczowych konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. Lekarz może zadecydować o podaniu odpowiednich środków – np. antybiotyków dostosowanych do typu bakterii wywołujących zapalenie pęcherza.

W przypadku bardzo częstego oddawania moczu związanego z problemami z prostatą także konieczne może być leczenie farmakologiczne. W przypadku przerostu prostaty albo jej nowotworu konieczna może być interwencja chirurgiczna albo inna, bardziej inwazyjna terapia leczenia.

pixabay.com

pixabay.com

Bez względu na przyczynę, zbyt częste oddawanie moczu nie może być objawem lekceważonym. Najczęściej nie jest ono jedyną dolegliwością, a przede wszystkim symptomem poważniejszych chorób. W każdym przypadku wystąpienia, szczególnie nawracającego, przewlekłego bądź pogarszającego się, wymaga konsultacji z lekarzem i zastosowania odpowiednio dobranej do przyczyny terapii. Zignorowanie częstego oddawania moczu może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów ze zdrowiem, jak np. nowotwór gruczołu krokowego, przewlekłe zapalenie pęcherza, a nawet zablokowanie cewki moczowej – w przypadku kamicy nerkowej.