×

Oto, co dzieje się w organizmie, jeśli pod Twoimi oczami pojawiają się cienie

Cienie i worki pod oczami mogą być denerwujące i trudne do ukrycia. Oprócz kwestii estetycznych, które są bardzo uciążliwe, trzeba pamiętać, że mogą one być spowodowane poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Większość pojawiających się worków czy przebarwień pod oczami jest jedynie oznaką krótkotrwałych problemów, takich jak brak snu albo świadczą o starzeniu się. Ich długie występowanie może dla ciebie sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś złego.

Cienka skóra i widoczne naczynia krwionośne

Bardzo cienka, delikatna skóra pod oczami, sprawia, że żyły pod skórą są znacznie bardziej widoczne, przez co ta okolica wydaje się być ciemniejsza. Wraz z wiekiem zawartość kolagenu i elastyczność skóry zmniejsza się, co sprawia, że ​​naczynia krwionośne stają się jeszcze bardziej widoczne. Ten proces jest naturalny i nie powinien być powodem do wielkich obaw.

Przebarwienia i cienie

Przebarwienia, w przeciwieństwie do cienkiej skóry i wyraźnie widocznych naczyń krwionośnych, mogą mieć wiele przyczyn. Mogą występować sporadycznie, jak i permanentnie. Najczęstsze przyczyny przebarwień to:

  • promieniowanie słoneczne
  • pigmentacja genetyczna skóry
  • alergiczne zapalenie skóry
  • hormony
  • obrzęk
  • starzenie się

Przebarwienia którym towarzyszy obrzęk mogą być wywołane przez utlenowaną krew wyciekającą z naczyń krwionośnych wokół oczu. Na szczęście ten stan jest stosunkowo nieszkodliwy dla zdrowia i można go leczyć w dużej mierze poprzez zmianę diety i stylu życia.

Worki pod oczami

Obrzęk pod oczami, zwany potocznie workami, jest powszechny wśród wszystkich grup wiekowych. W młodym wieku worki pod oczami są często efektem ubocznym reakcji alergicznej, choroby lub nadmiernego gromadzenia się płynów w organizmie. Jednak wraz z wiekiem grawitacja wpływa na tkankę kolagenową cienkiej skóry pod oczami, w wyniku czego elastyczność skóry zaczyna słabnąć.  Skutkiem jest jej obwiśnięcie i gromadzenie się w workach tkanki tłuszczowej.

Zmiany skórne w okolicach oczodołów, a nasze zdrowie:

Podczas gdy podkrążone oczy sprawiają głównie problemy estetyczne, mogą one być również znakiem ostrzegawczym, że ze zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Pamiętaj, że jeżeli zmiany skórne i opuchlizna stają się uporczywe, długotrwałe lub pogarszają się z czasem, najlepiej skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, że jeden z poniższych problemów nie jest temu winien.

1. Złe krążenie

Aby dowiedzieć się, czy zacienienia pod oczami są przyczyną powolnego przepływu krwi, spróbuj delikatnie nacisnąć skórę. Jeśli obszar ten po naciśnięciu staję się ciemniejszy, najprawdopodobniej przyczyna związana jest z krążeniem i słabymi naczyniami krwionośnymi.

2. Nietolerancja pokarmowa

Cienie pod oczami być związane z reakcjami alergicznymi lub nietolerancją pokarmu. Winowajcą może być wszystko, od produktów mlecznych po konserwanty w różnych produktach. Jeśli nie jesteś w stanie dotrzeć do przyczyny występowania zmian pod oczami, udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

3. Niedobór żelaza

Podczas gdy zasinienia same w sobie nie wskazują na niedobór żelaza, występowanie objawów takich jak zmęczenie, częste przeziębienia i zawroty głowy powinny skłonić cię do sprawdzenia poziomu żelaza.

Może Cię zainteresować