×

7 najczęstszych chorób skóry, które lepiej szybko rozpoznać. Cenne wskazówki

Choroby skóry to powszechne problemy. Jak więc je sprawnie i szybko rozpoznać, by sobie pomóc?

Poznaj najczęstsze choroby skóry i dowiedz się jak sobie z nimi radzić.

#1 Trądzik – jest to jeden z najpopularniejszych problemów z cerą

Atakuje on przede wszystkim młodych ludzi w okresie dojrzewania. Odpowiedzialne za ten stan są hormony, które tworzą ropne wykwity na skórze.

Oczywiście trądzik atakuje nie tylko nastolatków, lecz także osoby w dojrzałym wieku. Zwykle zaczyna się od zaczerwienionej skóry, a potem ten stan zamienia się w swędzące zmiany. Po terapii często zostają blizny.

#2 Łupież – kolejny powszechny problem

Jak się okazuje, łupież ma aż 3 miliony Polaków! Za ten stan odpowiedzialne są grzyby, które dobrze czują się w wysokich temperaturach. Łupież zaczyna się od świądu, dlatego też chora osoba zaczyna drapać się po głowie. Dlatego też dochodzi do uszkodzenia naskórka, który obsypuje się na ramiona.

Przyczyny łupieżu to m.in. źle dobrana pielęgnacja, złe kosmetyki czy zła dieta.

#3 Pokrzywka – to czerwone bąble o zróżnicowanej wielkości

Często pokrzywce towarzyszy opuchlizna i obrzęki. Nabywamy ją po tym, jak uwalnia się histamina, która jest związkiem chemicznym gromadzonym w komórkach naszego układu immunologicznego. Histamina wydzielana jest w reakcji alergicznej albo zapalnej.

Możemy się jej nabawić na skutek m.in. ukąszenia owadów, spożywania niektórych pokarmów, po zażyciu niektórych lekarstw czy po promieniowaniu słonecznym.

#4 Pokrzywa ostra – objawy nękają nas już po kilkunastu minutach od kontaktu z alergenem

Ta sytuacja jest o tyle lepsza, że mamy czarno na białym pokazane, co nam szkodzi. Pokrzywkę można leczyć w domu, jeżeli jednak stan ten zaczyna się zmieniać, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

#5 Atopowe zapalenie skóry

Jest to również jedna z popularniejszych chorób skóry. Skóra wtedy bardzo swędzi i chory ma wrażenie, że jest bardzo sucha. W zgięciach stawów pokazują się czerwone krostki. Gdy stan ten nie jest leczony, skóra staje się niemal przeźroczysta.

Atopowe zapalenie skóry łapie najczęściej nogi, ręce, tułów. Nie trudno się domyśleć, że taka osoba bardzo łatwo może się zranić, a codzienne życie z tym stanem zapalnym jest niezwykle uciążliwe i trudne.

Dlatego tak ważne jest leczenie zaraz po rozpoznaniu tego stanu.

#6 Łuszczyca – jest to niezaraźliwe schorzenie o podłożu genetycznym

Na zaognienie się łuszczyca wpływa stres, alkohol i zła dieta. Wiele dietetyków zaleca odstawienie glutenu, laktozy i cukru.

Niestety, ale łuszczyca atakuje całe ciało, a najczęściej miejsca owłosione.

Łuszczyca objawia się czerwonymi plamami lub obrośniętymi w naskórek tzw. łuskę. Do dzisiaj nie ma jednego lekarstwa lub sposobu działania, który przyniósł by chorym ukojenie. Dermatolodzy zapisują maści ze sterydami lub cygnolinę, która takę barwi skórę.

Przy łuszczycy zaleca się przyjmowanie witaminy D oraz kwasów omega-3.

#7 Liszaj płaski – może występować na paznokciach lub błonach śluzowych

Zwykle atakuje osoby w wieku między trzydziestym a sześćdziesiątym rokiem życia. Jak więc poznać tę chorobę?

Zwykle są to grudkowate zmiany w niebiesko-purpurowych kolorach. Wykwity często się ze sobą zlewają, co tworzy rozległe zmiany na skórze.

Grudki pokrywają zwykle całe ciało i daje się je odczuwać swędzeniem i pieczeniem.

Liszaj płaski, który atakuje skórę głowy powoduje zwykle wypadanie włosów.

Nie da się ukryć, że wszystkie choroby skórne odbierają ludziom pewność siebie i poczucie własnej wartości

Każdy kto ma z nimi do czynienia wie, jak ciężko się żyje. Dlatego bardzo ważne jest leczenie i stała opieka dermatologa. Co więcej, coraz częściej dietetycy zajmują się chorobami skórnymi, szukając ich przyczyn we wnętrzu człowieka.

A jakie są Twoje doświadczenia z chorobami skóry?

Może Cię zainteresować