Kategorie Choroby kobieceChoroby męskieZdrowie

8 chorób, które objawiają się inaczej w zależności od płci. Różnica potrafi być ogromna

Choć zdecydowana większość chorób dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, okazuje się, że niektóre z nich objawiają się w przypadku obydwu płci inaczej. Podczas gdy część chorób jest znacznie gorzej znoszona przez kobiety, inne mogą być bardzo niebezpieczne dla mężczyzn. Jest to również jeden z powodów, dla których kobiety statystycznie żyją dłużej.

Oto choroby i dolegliwości, które dotykają mężczyzn i kobiety w różny sposób

#1 Utrata włosów

Mężczyźni znacznie częściej tracą włosy wraz z wiekiem niż kobiety. I tak oto wypadanie włosów u mężczyzn może rozpocząć się już w wieku 20 lat. U kobiet z kolei może być niezauważalne aż do 50., a nawet 60. roku życia. Dzieje się tak, ponieważ męski testosteron ma wpływ na ich włosy. testosteron jest przekształcany w dihydrotestosteron, które jest hormonem odpowiedzialnym za kondycję włosów.

Needpix

#2 Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane występuje 2 do 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Z drugiej zaś strony objawy choroby są znacznie cięższe u mężczyzn. Jeśli chodzi natomiast o postępową postać znaną jako pierwotnie postępujące stwardnienie rozsiane (PPMS), statystycznie częściej zapadają na nią mężczyźni.

#3 Trądzik

Kobiety mogą zmagać się z trądzikiem podczas miesiączki i menopauzy, a więc w momentach, kiedy ich gospodarka hormonalna jest zaburzona. I choć obydwie płcie mogą mieć trądzik bez względu na wiek, u mężczyzn zazwyczaj trwa on dłużej. Dzieje się tak, ponieważ męski organizm wytwarza więcej sebum – substancji odpowiedzialnej za trądzik.

Brightside

#4 Osteoporoza

Kobiety są 4 razy bardziej narażone na rozwój osteoporozy niż mężczyźni. Choroba dotyka najczęściej kobiet po 50. roku życia. Dzieje się tak, ponieważ kości kobiet są cieńsze i lżejsze.

#5 Udar mózgu

Szacuje się, że około 55 tys. kobiet więcej zmaga się z udarem mózgu. Co więcej, coraz więcej kobiet niż mężczyzn umiera z powodu udaru mózgu. I choć objawy udaru z przypadku kobiet i mężczyzn są takie same, płeć piękna może dodatkowo mięć problemy w oddychaniu, omamy, omdlenia, wymioty, drgawki czy czkawkę.

Wikimedia

#6 Zawał serca

Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą odczuwać ucisk w klatce piersiowej, który jest jednoznaczny z zawałem serca. Różnica polega na tym, że kobiety mogą dostać zawału bez odczuwania wspomnianego ucisku. Zamiast tego mogą odczuwać ucisk lub ból w dolnej częsci klatki piersiowej lub górnej części brzucha, duszność, zawroty głowy, omdlenia i ekstremalne zmęczenie.

#7 Depresja

Kobiety częściej niż mężczyźni zmagają się z depresją. Dzieje się tak, ponieważ kobiety doświadczają rzeczy, których mężczyźni najzwyczajniej nie widzą lub nie chcą widzieć. Możemy zaliczyć do nich nierówności społeczno-ekonomiczne, różnice w zarobkach czy podrzędny status społeczny. Dodatkowo kobiety mogą doświadczyć takiego rodzaju depresji, której mężczyźni nigdy nie doświadczą: depresja podczas ciąży, depresja poporodowa, depresja okołomenopauzalna czy depresja związana z cyklem miesiączkowym.

Flickr

#8 Zakażenia dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych są częstsze u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ cewka moczowa u kobiet jest krótsza, przez co bakterie muszą przebyć krótszy odcinek. Z drugiej zaś strony zakażenie w przypadku mężczyzn jest często dużo bardziej skomplikowane i cięższe do leczenia.

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me