×

Jeżeli Twoje stopy i dłonie często są zimne, to może być objawem czegoś naprawdę poważnego

Czy zdarza się tak, że twoje dłonie nagle stają się sine już po kilku minutach na mrozie? Bardzo możliwe, że cierpisz na chorobę Raynauda. To niezbyt powszechna choroba, ale większości ludzi słyszało o typowych dla niej objawach. Szczególnie ciężko jest w chłodne dni, gdy trudno z utrzymaniem temperatury ciała. Nie pomagają także klimatyzowane pomieszczenia lub kąpiel w nieogrzewanym basenie.

Sprawdź poniższe objawy, a jeśli którykolwiek wyda Ci się znajomy, może warto skonsultować się z lekarzem.

Co to jest choroba Raynauda? To schorzenie, w którym odcina się dopływ krwi do pewnych części ciała. Pod wpływem zimna lub emocji skóra bardzo szybko zmienia kolor, towarzyszy temu mrowienie, a czasem nawet ból. Zwykle nie jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego.

Jakie są objawy choroby?

1. Palce u rąk i nóg oraz nos stają się sine (można powiedzieć, że bledną)

Powszechnie uznaje się, że to pierwszy znak tego, że możesz mieć tę chorobę. Nie dopływa do tych części ciała krew i przez to zmienia się kolor. Jeśli dany obszar jest przez dłuższy czas pozbawiony tlenu, może zmienić odcień na niebieski.

2. Zawsze masz zimne dłonie i stopy

Możesz siedzieć przy kominku owinięta kocem z kubkiem ciepłej herbaty, a Twoje dłonie i tak będą zimne. Dramat! Ma się wówczas poczucie, że nie można ogrzać rąk. Wtedy należy pamiętać, aby utrzymać stałą temperaturę ciała i nosić ciepłe skarpetki i rękawiczki. Dzięki temu naczynia krwionośne otworzą się i poczujesz się lepiej.

3. Drętwienie i mrowienie

Czy kiedykolwiek przypadkowo skrzyżowałeś nogi, a po jakimś czasie byłeś zaskoczony nagłym atakiem 'mrówek’? Tak właśnie dzieje się w tym schorzeniu, gdy np. wyjdziesz na zewnątrz w zimne dni. Twoje ciało odcina wówczas dopływ krwi i automatycznie wyłącza swój zmysł dotyku, co sprawia, że czujesz się odrętwiały. Powoduje to irytujące uczucie kłucia.

4. Zmniejszona wrażliwość w palcach rąk i nóg

Ludzie, którzy cierpią na tę chorobę mogą mieć problem z czynnościami, które wymagają precyzji: zapinanie guzików czy obracanie strony książki. Problematyczne może być także korzystanie z dotykowego ekranu.

Obserwuj swoje dłonie i nie lekceważ objawów. Lepiej mieć postawioną diagnozę i móc zacząć odpowiednie leczenie.

Może Cię zainteresować