Możesz rozpoznać wczesne objawy Parkinsona. Czujnie obserwuj swoich bliskich

Choroba Parkinsona jest postępującą, wyniszczającą chorobą układu nerwowego, która upośledza ruch i jest typowa dla osób w starszym wieku. WebMD wyjaśnia, że ​​choroba zaczyna pojawiać się zwykle między 50 a 65 rokiem życia i dotyczy około 1 procenta populacji tej grupy wiekowej.

Choroba często rozpoczyna się drżeniem rąk i może prowadzić do utraty zdolności ruchu, a nawet problemów poznawczych. Niestety ta choroba nie jest uleczalna, ale obecnie istnieje szereg leków, które mogą pomóc w zwalczaniu jej objawów, jak również w terapii fizycznej, a nawet w postępowych operacjach.

Co powoduje chorobę Parkinsona?

Możesz rozpoznać wczesne objawy Parkinsona. Czujnie obserwuj swoich bliskich
wikipedia.org

Przyczyna choroby Parkinsona jest nieznana, ale czynniki genetyczne i środowiskowe mogą odgrywać ważną role w jej rozwoju. 

Objawy choroby Parkinsona

Możesz rozpoznać wczesne objawy Parkinsona. Czujnie obserwuj swoich bliskich
pinterest.com

Jednym z najbardziej znanych, wczesnych objawów choroby Parkinsona jest drżenie rąk. Sztywność i powolność są również powszechnymi objawami wyniszczającej choroby, ale nie jedynymi. Zaliczyć do nich można również:

  • Sztywnienie mięśni
  • Zła postawa (pochylenie ciała do przodu) i zła równowaga
  • Utrata ruchów automatycznych
  • Niewyraźne, powolne mówienie
  • Obojętny wyraz twarzy
  • Człapanie, stawianie małych kroków

Wiele razy objawy zaczynają się objawiać z jednej strony, a następnie przechodzą na drugą. Często objawy są silniejsze po stronie, na której po raz pierwszy pojawiła się choroba. Obserwuj swoich bliskich, aby dowiedzieć się czy choroba Parkinsona nie zaczyna władać ich ciałem.

Leczenie choroby Parkinsona

Możesz rozpoznać wczesne objawy Parkinsona. Czujnie obserwuj swoich bliskich
freepik.com

Choroby Parkinsona nie można wyleczyć, ale współczesna medycyna często może znacznie poprawić objawy choroby, w tym trudności w chodzeniu, zaburzenia ruchu i drżenia kończyn. Lekarz może również zalecić fizjoterapię, aby poprawić równowagę i zdolności ruchowe.

Zgodnie z Mayo Clinic czasami głęboka stymulacja mózgu (DBS) jest dobrym rozwiązaniem. Jest to procedura, w której chirurdzy wszczepiają elektrody do mózgu i łączą je z generatorem umieszczonym w klatce piersiowej. DBS wysyła elektryczne impulsy do mózgu i może pomóc w zmniejszeniu objawów choroby. Ta metoda stanowi pomoc dla osób, które cierpią na zaawansowaną chorobę Parkinsona lub które nie reagują na leki.