Buchanan High School
Kategorie NowotworyZdrowie

Zbudowali szkołę w toksycznym miejscu. Rzadki nowotwór zaatakował tam aż 4 nauczycieli

Rak jest chorobą, która może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Niestety, ale oczy trzeba mieć dookoła głowy. Co skłania mnie do takiej refleksji?

Historia, która mnie mocno zmartwiła. Otóż czterech nauczycieli ze szkockiej szkoły zbudowanej na toksycznym wysypisku śmieci zachorowało na tę samą i bardzo rzadką formę raka!

Wszystkim pracownikom zdiagnozowano raka pęcherza moczowego

Trzech z nich pracowało w tym samym korytarzu w Buchanan High School w Coatbridge, gdzie uczniom i pracownikom kazano nie pić wody z kranu po tym, jak stała się niebieska… To jednak nie wszystko!

W międzyczasie pewna matka, która posyłała dziecko do tej szkoły, domaga się informacji, czy nagła ślepota jej autystycznego syna jest powiązana ze skażeniem w miejscu szkoły w Lanarkshire. Jej syn miał wysoki poziom arsenu.

Buchanan High jest szkołą bezwyznaniową dla 96 uczniów z dodatkowymi potrzebami wsparcia i dzieli kampus ze St Ambrose High, który ma 1200 uczniów.

Rada North Lanarkshire twierdzi, że obie szkoły są bezpieczne i nie ma dowodów sugerujących związek z jakąkolwiek chorobą.

Szkoła została otwarta w 2012 r. na dawnym składowisku odpadów, wykorzystywanym przez hutę Gartsherrie dla odpadów przemysłowych, w tym chemikaliów i substancji niebezpiecznych, takich jak arsen, nikiel i ołów.

Prawnicy przynajmniej dla jednego z nauczycieli, u których zdiagnozowano raka, napisali do rady ostrzeżenie o działaniach prawnych dotyczących rzekomego związku między „nieznanymi zanieczyszczeniami” a ich chorobą.

Profesor Andrew Watterson z Grupy Badawczej ds. Zdrowia Zawodowego i Środowiska Uniwersytetu Stirling, który prowadził badania dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, powiedział:

„Zgłoszone przypadki złego stanu zdrowia zasługują na poważne dochodzenie i zrozumiałe jest, że personel, uczniowie i inni, którzy tam pracują są niespokojni.”

„Należy udostępnić więcej informacji, a proces powinien być przejrzysty, by rozwiązać wszystkie ich obawy i potwierdzić je lub jak najszybciej usunąć. W trzech przypadkach raka pęcherza moczowego wydaje się, że jest to duży klaster bardzo blisko siebie w budynku dla bardzo małej populacji nauczycieli. Ustalenie, czy klaster jest przyczynowy lub losowy jest jednak bardzo trudne. ”

Rada North Lanarkshire twierdzi: 

„Bezpieczeństwo uczniów i personelu jest podstawową troską rady. Chociaż godne ubolewania jest to, że jakikolwiek uczeń lub członek personelu cierpi na poważną chorobę, nie ma wiarygodnych dowodów sugerujących, że jakakolwiek taka choroba została spowodowana przez czynniki środowiskowe związane z placówką szkolną lub miedzią wcześniej obecną w dostawie wody pitnej. ”

Źródło: scotsman.com | Fotografie: scotsman.com, www.Instagram.com | Miniatura wpisu: google.com