×

Ból ucha, domowe sposoby na szybka ulgę

Ból ucha potrafi być niezmiernie uciążliwy. Promieniuje na głowę, uniemożliwia normalne funkcjonowanie, u dziecka często powoduje problemy ze snem i apetytem. Dorosłemu trudno pracować czy prowadzić auto. Często ból ucha jest objawem poważniejszych chorób i nie wolno go bagatelizować. Odpowiednią diagnozę i leczenie musi każdorazowo zalecić lekarz. Co jednak zrobić gdy ból ucha dopadnie nas np. wieczorem i nie mamy możliwości szybkiego kontaktu z lekarzem laryngologiem? Możemy wybrać na ból ucha domowe sposoby, które chociaż na pewien czas do wizyty lekarskiej pozwolą nieco opanować nieprzyjemną dolegliwość. Często ból ucha występuje łącznie z gorączką, którą też możemy obniżyć stosując domowe sposoby.

Przeciwbólowe środki, prosto ze spiżarni

Medycyna ludowa podsuwa nam taki skuteczny sposób na ból ucha: ciepłą oliwę z czosnkiem. Oliwę należy ogrzać, najbezpieczniej – w kąpieli wodnej. Oliwę po kropli (1-3 krople) aplikujemy do bolącego ucha. Można do tego celu użyć także oliwy kosmetycznej lub oliwki dla dzieci. Podobnie należy użyć kilku kropel ciepłego preparatu. Takiego leczenia nie wolno stosować jeśli podejrzewamy, że mogło dojść do pęknięcia lub przebicia błony bębenkowej.

Ziołowo – przeciwbólowo

Na ból ucha domowe sposoby zakładają także korzystanie z roślin pokojowych. Jeśli mamy w doniczce geranium możemy na wacik wycisnąć sok z rośliny i nasączony nim wacik włożyć delikatnie do bolącego ucha. Do tego celu można też użyć olejku z geranium kupionego w aptece.

Dla miłośników medycyny alternatywnej

Na ból ucha medycyna niekonwencjonalna poleca „świecowanie”. W Polsce popularne są świece Indian Hopi. Wytworzone podciśnienie w czasie spalania świecy oczyszcza ucho. Obecnie nie tylko dostępne w gabinetach medycyny naturalnej ale także do samodzielnego zastosowania w warunkach domowych nawet przez niedoświadczona osobę (do zestawu dołączone są szczegółowe instrukcje wykonania zabiegu).

ból ucha domowe sposoby

Trochę gimnastyki

Można nieco złagodzić ból ucha stosując kilka tricków. Przede wszystkim starać się nie układać na płasko głowy. Lepiej siedzieć i chodzić niż leżeć, a nocą – ułożyć głowę nieco powyżej. Ziewanie, popijanie wody małymi łykami czy żucie gumy to sposoby na „odetkanie” ucha w czasie lotu. Sprawdzą się także przy napadzie bólu ucha. Żucie pozwoli nam nieco rozruszać mięśnie żuchwy i wspomoże otwarcie ujść trąbek Eustachiusza. Podobnie zadziała ziewanie. Inną metodą jest próba wydmuchania powietrza przez zatkany nos. Te mechaniczne sposoby odetkania ucha i złagodzenia bólu są całkowicie bezpieczne w ciąży czy sytuacji kiedy ból występuje u dziecka.

Ucho lubi ciepło

Uśmierzająco na ból ucha działa ciepło. Okolice ucha możemy rozgrzać lekko maścią z substancją lotną o właściwościach rozgrzewających. Dobrze sprawdzą się ciepłe kompresy, które dodatkowo można nasączyć odpowiednimi olejkami eterycznymi. Okolice ucha można też delikatnie ogrzać ciepłym powietrzem z suszarki (by uniknąć poparzenia trzymajmy urządzenie w odległości około pół metra od ogrzewanego ucha).