Kategorie DłonieUrodaZdrowie

Białe plamki na paznokciach – skąd tak naprawdę się biorą?

Większość z was na pewno je kojarzy. Małe, białe plamki na paznokciach, które raz na jakiś czas pojawiają się na ich płytce. Co oznaczają? Jak się ich pozbyć i czy ich pojawienie się powinno niepokoić? Śpieszymy z odpowiedzią.

pinterest.com

Białe plamki na paznokciach u rąk przyczyny

Białe plamki na paznokciach bardziej zaliczyć można do problemów natury estetycznej niż zdrowotnej

Mogą pojawiać się z różnym stopniem częstotliwości i intensywności. Istnieje kilka teorii, które tłumacza przyczyny ich powstawania. Od razu zdradzimy, że nie wszystkie mają wiele wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy i są jedynie mitami. Niestety, równocześnie są one najczęściej podawane jako wytłumaczenie pojawiania się białych plamek na paznokciach.

Wg tych teorii przypadłość ta jest wynikiem niedoborów składników mineralnych w organizmie. Postać białych plamek na paznokciach ma przyjmować zbyt niski poziom wapnia, manganu, żelaza albo magnezu. Ile w tym prawdy? Jak się okazuje, niewiele. O ile zbyt niski poziom żelaza w organizmie człowieka rzeczywiście daje objaw w formie zmian na paznokciach, o tyle nie przybierają one formy białych plam na paznokciach.

Inne teorie głoszą, że plamki na paznokciach to skutek zakłóceń w metabolizmie człowieka, osłabionej odporności, zaburzeniach procesu rogowacenia, a nawet łuszczycy czy grzybicy. W tych przypadkach także jest to mijanie się w prawdą w kwestii przyczyn powstawania tego defektu estetycznego.

pinterest.com

Co oznaczają białe plamki na paznokciach

Zatem, co oznaczają białe plamki na paznokciach? Najczęściej są one po prostu efektem urazów i uszkodzeń, jakich doznają płytki paznokci. Mogą być oznaką zbyt intensywnie wykonywanego manicure’u, śladami po pisaniu na klawiaturze czy ściśnięcia paznokcia np. przy zakładaniu butów. Wbrew pozorom ślady po drobnych urazach paznokci nie pojawiają się na płytce od razu. Często bywa tak, że ślad po uszkodzeniu pojawia się w dość długim odstępie czasu od samego zdarzenia i tu zawodna staje się pamięć łącząca jedno z drugim…

Uszkodzenia płytki to jedno z bardziej oczywistych, ale nie jedyna przyczyna powstawania białych plamek na paznokciach. Kolejnym powodem może być choroba…

Plamy na paznokciach, białe drobne kropki pokrywające w różnym stopniu ich płytkę i przesuwające się w miarę rośnięcia do krawędzi mogą być objawem leukonychii. Jest to schorzenie nazywane inaczej bielactwem paznokci. Może przyjmować kilka różnych postaci – w zależności od momentu wystąpienia, przez intensywność pojawiających się zmian, po ich umiejscowienie.

Leukonychia może być wrodzona albo nabyta. W pierwszej z form pojawia się już w wieku dziecięcym. W drugiej w późniejszych okresach życia. Może mieć charakter częściowy bądź całkowity – w zależności od tego, jaką powierzchnię zajmują plamy na paznokciach. Leukonychia może też znajdować się w różnych miejscach paznokcia, nie tylko na samej płytce, ale i pod nią albo na jej krawędzi czy w miazdze.

pinterest.com

Białe plamki na paznokciach – jak się ich pozbyć

Odpowiedź na pytanie, jak leczyć białe plamki na paznokciach, jest prosta. Podstawą musi być odpowiednia pielęgnacja płytki. Nie może ona powodować powstawania urazów, musi być delikatna. Plamki na paznokciach mogą być efektem długotrwałego stosowania manicure’u hybrydowego albo mocnego usuwania skórek. Należy wykluczyć z procesu dbania o paznokcie mogące uszkadzać je czynniki. Warto też zadbać o ich krótszą długość w przypadku pisania na komputerze, szczególnie w przypadku gdy czynność ta wykonywana jest zawodowo. 

To co jest także istotne, to zmiana diety. Należy przede wszystkim zadbać o to, by w codziennej diecie nie brakowało składników odżywczych takich jak: wapń, cynk i witaminy z grupy B. W przypadku dużych niedoborów, które potwierdzi lekarz, można rozważyć suplementację oczywiście pod kątem specjalisty.

Fotografie: www.Pinterest.com | Miniatura wpisu: pinterest.com pinterest.com