×

7 sposobów na lepszy sen po czterdziestce. Drobne zmiany sprawią, że będziesz spać jak dziecko

Po czterdziestce większość ludzi martwi się o siwe włosy i zmarszczki, ale to nie jedyne kłopoty pojawiające się wraz z wiekiem. Według National Sleep Foundation, przeciętna kobieta, w wieku od 30 do 60 lat, śpi mniej 7 godzin na dobę. Częściej doświadcza również problemów ze snem niż mężczyźni. Kiedy sen jest istotną częścią zdrowego starzenia się, ten temat zasługuje na odrobinę uwagi.

Wraz z upływem lat wcale nie ​​potrzebujesz mniej odpoczynku. Organizm wymaga takiej samej ilości snu, jak każda inna osoba dorosła, czyli co najmniej 7 do 8 godzin każdej nocy.

Przyczyny problemów ze snem po czterdziestce są bardzo różne. Zmiany psychiczne i fizyczne są częstymi winowajcami zaburzeń snu. Pomimo pewnych niedogodności nigdy nie jest za późno na poprawę nawyków związanych ze snem.

1. Odwiedź terapeutę

Czy ostatnio jesteś wyjątkowo zestresowany? Rozważ kognitywną terapię behawioralną. Lęk ma silny związek z przewlekłą bezsennością, ale terapia u specjalisty może ci pomóc. Pamiętaj, że nie musisz wybrać na stałe pierwszego, drugiego, a nawet trzeciego terapeuty, z którym się spotykasz. To zajmie trochę czasu, aby znaleźć właściwą osobę.

2. Zredukuj spożycie kawy

Wraz z wiekiem wzrasta wrażliwość na kofeinę. To może zabrzmieć jak koszmar, jeśli przez całe życie piłeś kawę lub herbatę! Jednak ograniczenie ich spożycia może być kluczem do lepszego snu. Jeżeli nie potrafisz zrezygnować swojego ulubionego napoju, spróbuj przestawić się na bezkofeinową kawę lub ograniczyć jej pożycie.

3. Zmień leki

Jeśli przyjmujesz leki na receptę, zerknij na efekty uboczne z nimi związane. Niektóre leki mogą powodować niepokój, nocne poty i inne problemy wpływające na sen. Twój lekarz może wtedy zmienić farmaceutyki tak, abyś mógł się spokojnie wyspać.

4. Spróbuj jogi

Praktykowanie jogi poprawi kondycję fizyczną, ustabilizuje częstość akcji serca i rozluźni organizm. Stres i lęk mogą także być kontrolowane przy pomocy jogi. Pamiętaj, że uprawianie jogi wcale nie musi polegać na zawijaniu się w ludzki precel. Podstawowe, proste pozycje to wszystko, czego ci potrzeba.

5. Ćwiczyć więcej

Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest świetna dla organizmu. Według badań przeprowadzonych w 2012 r. może ona być szczególnie przydatna podczas problemów ze snem.

W przeprowadzonym eksperymencie wzięło udział 305 dorosłych osób w wieku 40 lat, którzy odbyli program treningu aerobowego, trwającego do 16 tygodni. Pod koniec badania uczestnicy mieli o wiele mniejszy problem z zasypianiem.

Oprócz wspomagania dobrego snu, ćwiczenia mogą zapobiegać chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca i cukrzyca typu 2. Po czterdziestce jest to jeszcze ważniejsze. Zacznij nawet od 20-30 minutowego, szybkiego marszu każdego dnia.

6. Sprawdź, czy nie cierpisz na zespół bezdechu sennego

Bezdech senny zakłóca oddychanie, utrudniając spokojny sen. Niestety, ryzyko jego rozwoju zwiększa się wraz z wiekiem. Palenie tytoniu po czterdziestce i nadwaga mogą również przynieść niepożądane skutki. Jednak dzięki współpracy z lekarzem i wykryciu zespołu bezdechu sennego można poprawić jakość snu.

7. Skorzystaj z aromaterapii

Nigdy nie lekceważ potęgi kojących aromatów. Olejki eteryczne, takie jak lawenda i rumianek są znane ze swoich właściwości poprawiających jakość snu. Korzyści, które niesie aromaterapia nie ograniczają się tylko do osób po czterdziestce. Aby użyć olejków eterycznych podczas aromaterapii, zainwestuj w elektryczny dyfuzor lub grzałkę.

Ukończenie 40 roku życia nie musi być przerażające i automatycznie wiązać się z bezsennością. Czasami wystarczy kilka drobnych poprawek w twoim stylu życia, aby spać jak dziecko i pozostać zdrowym przez całe życie.

Może Cię zainteresować