Barszcz Sosnowskiego zbiera żniwo wśród dzieci. Przypadki poparzenia II i III stopnia

Rodzice w całej Polsce zgłaszają coraz więcej poważnych poparzeń swoich dzieci. Winowajcą jest Barszcz Sosnowskiego, roślina, która w upały staje się poważnym zagrożeniem dla ludzi, produkuje bowiem parzącą substancję.

Barszcz Sosnowskiego zbiera żniwo wśród dzieci. Przypadki poparzenia II i III stopnia
UdostępnijŹródło: google.com

7 letni Filip

Zabawa w chowanego skończyła się dla Filipa bardzo boleśnie. W Poznaniu, chłopiec wbiegł w chaszcze. Okazało się, że wśród roślin znajdował się Barszcz Sosnowskiego, a na ciele chłopca po kilkunastu godzinach pojawiły się bąble i poparzenia. Objęły jego ręce, nogi i brzuch. Sytuacja pogarszała się, a Filip skończył na pogotowiu. Leczenie trwa.

5 letni Jaś

W Mrzygłodzie doszło do podobnego wypadku. Dzieci bawiły się nad wodą, a Jaś zerwał liść jakiejś rośliny. Babcia, pod opieką której były dzieci, mówi, że roślina nie przypominała groźnej, ale na wszelki wypadek kazała dziecku wyrzucić liść. Nic nie wskazywało na poparzenie, aż do kolejnego dnia. Wtedy na ciele dziecka pojawiły się ślady mocnych poparzeń, bąble z płynem, które dotknęły nogi i twarz dziecka.

Barszcz Sosnowskiego zbiera żniwo wśród dzieci. Przypadki poparzenia II i III stopnia
UdostępnijŹródło: Google.com

Barszcz Sosnowskiego

Roślina ta jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie występowała w Polsce. Trafiła tu w wyniku radzieckich eksperymentów i zaczęła świetnie rozwijać się w polskim klimacie. Szybko się rozprzestrzenia i trudno się jej pozbyć. Szczególnie groźna jest w okresie kwitnienia i owocowania, czyli podczas ciepłych wiosennych dni. Tegoroczne upały sprawiają, że nawet pośredni kontakt z Barszczem Sosnowskiego może być niebezpieczny. Ponieważ objawy pojawiają się z opóźnieniem, możemy nie wiedzieć, że trafiliśmy na toksyczną roślinę.

Poparzenia

Zawarte w soku oraz wydzielinie włosków Barszczu Sosnowskiego furanokumaryny są zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Te związki, w kontakcie ze skóra i przy dużym natężeniu światła słonecznego, powodują oparzenia II, a nawet III stopnia. Pierwsze objawy pojawiają się od kilkunastu minut do kilku godzin po kontakcie z rośliną. nasilają się w ciągu pierwszej doby. Wtedy na skórze pojawiają się zaczerwienienia, pęcherze z płynem i stan zapalny, który trwa około 3 dni. Po tygodniu podrażnione miejsca ciemnieją, a na skórze często pozostają blizny. Niektóre, powstające w wyniku poparzenia, ropiejące pęcherze goją się nawet kilka miesięcy.

Barszcz Sosnowskiego zbiera żniwo wśród dzieci. Przypadki poparzenia II i III stopnia
UdostępnijŹródło: Google.com

Uważajcie na Barszcz Sosnowskiego, który swoim wyglądem przypomina zwykły koper. Jest jednak większy, silniejszy i zdecydowanie zagraża Waszemu zdrowiu!

Źródło: tvn24.pl, esanok.pl | Fotografie: www.freepik.com, tvn24.pl | Miniatura wpisu: Źródło: TVN24/ESANOK