barszcz Sosnowskiego
Kategorie Choroby dermatologiczneZdrowie

Chroń dzieci przed niebezpiecznym barszczem Sosnowskiego. Powoduje oparzenia II i III stopnia

Nie raz pisaliśmy o niebezpieczeństwie jaki niesie za sobą barszcz Sosnowskiego. Jednak uważam, że każdego roku, warto o tym przypominać. 

Dlaczego to takie ważne? 

Ponieważ co roku mamy przypadki, gdzie roślina ta oparzy wielu ludzie. Nie trzeba szukać daleko, ponieważ kilka dni temu została poparzona dziewczynka w Gorzowie. 

barszcz Sosnowskiego
barszcz Sosnowskiego
instagram.com

#2 Barszcz Sosnowskiego, rany

Po dotknięciu tej niebezpiecznej rośliny, na skórze pojawi się zaczerwienienie, następnie powstaną pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Potem może dojść do martwicy tkanek, a nawet do amputacji całej kończyny!

Co więcej, słońce potęguje szkodliwość rośliny!

Wszystko przez zawarte w barszczu Sosnowskiego furanokumaryny, które występują w soku. Pod wpływem promieni słonecznych wiążą się z DNA człowieka i powodują oparzenia II i III stopnia.

Niestety, ale tak nieszczęśliwe zdarzenie spotkało córkę pani Moniki z Gorzowa, której spacer skończył się poparzeniem ręki i kolana.

Jak się okazuje, nie jest to problem, którego nie widzą władze miasta. Gorzów od kilku lat walczy z tą rośliną, ponieważ na jego terenach barszcz Sosnowskiego zajmuje aż około 2,5 hektara powierzchni! 

#3 Barszcz Sosnowskiego, zwalczanie

Jeżeli przydarzy Ci się taka sytuacja, jak najszybciej uciekaj ze słońca i obficie umyj poparzone miejsca. Użyj do tego wody z mydłem. To działanie zatrzyma wchłanianie się substancji, które były na skórze.

Udaj się do lekarza bądź apteki i poproś o kremy bądź maści. Jeżeli jednak odczuwasz silne poparzenie i masz problemy oddechowe, wezwij pogotowie!

#4 Barszcz Sosnowskiego, jak się przed nim ustrzec?

Po pierwsze pamiętaj, by mieć oczy dookoła głowy nawet wybierając się na spacer.

Po drugie, unikaj miejsc, gdzie taka roślinność może występować.

Po trzecie, jeżeli zobaczysz go na swojej drodze, nie pozostawaj obojętny! Możesz uratować zdrowie innych osób! Dlatego zgłaszaj takie przypadki do swojej gminy.

Źródło: gorzow.tvp.pl | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: google.com google.com