×

8 rzeczy, które możesz zrobić, jeśli ktoś kogo kochasz, ma atak paniki. Pomożesz mu natychmiast

Atak paniki… Często kojarzony jest z ludźmi, którzy histeryzują i nie bierze się ich zachowania na poważnie. Tymczasem jest to coraz bardziej popularne schorzenie i wymaga naszej empatii i pomocy, a także pokazania choremu, że nie jest sam!

Jak więc mu pomóc? Poznaj aż 8 skutecznych metod, które na pewno nie zawiodą!

Czy spotkałeś kiedyś taką osobę lub sam doświadczyłeś tego stanu? Niezależnie od tego, jaka jest Twoja odpowiedź, warto wiedzieć, jak pomagać, dlatego też przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które pokażą Ci, co robić w takiej sytuacji.

Udostępnij tę listę znajomym, którzy jej potrzebują i pamiętaj, by nie zostawiać nigdy osób z ataką paniki samych.

Ataki paniki mogą być bardzo przerażające. Ale nie jest to o wiele łatwiejsze dla tych, którzy są świadkami tego, co dzieje się z ich bliskimi. Chociaż istnieje wiele  wskazówek, co robić dla osób cierpiących na ataki paniki, ich mężowie, żony, rodzice lub przyjaciele mogą nadal nie wiedzieć, co robić, kiedy te się zdarzają. 

Dlatego w większości przypadków czują się bezsilni i nie mają pojęcia, jak się zachować. Istnieją jednak pewne podstawowe rzeczy, które możesz zrobić, by wesprzeć potrzebujących.

Jeżeli Twoi przyjaciele lub członkowie rodziny mają ataki paniki, ważne jest, by wiedzieć, co możesz zrobić, by ich pocieszyć. 

Zachowaj spokój

Zachowanie opanowania może być trudne, gdy ludzie, których kochasz, wyglądają, jakby się rozpadli… Ale bardzo pomocne jest brak paniki. Jeśli zaczniesz się stresować, wydłuży to czas trwania ataku paniki, a nawet go pogorszy. Staraj się mówić spokojnie i unikaj zamieszania.

Nie umniejszaj ich uczuć

Mimo że ataki paniki nie są niebezpieczne, nie powodują, że ich objawy stają się mniej realne. Ludzie mogą odczuwać różne nieprzyjemne rzeczy, takie jak ból brzucha, zawroty głowy, duszność lub bicie serca. Atak paniki jest naprawdę okropnym doświadczeniem, a zwroty typu „To nie jest taka wielka sprawa!” prawdopodobnie nie pomogą. 

Zamiast tego wybierz słowa, które mogą zachęcić ich do przejścia przez to, na przykład: „Wiem, że się bardzo boisz, ale ja jestem tutaj z Tobą” lub „Przejdziemy przez to razem”.

Zapytaj ich, czego potrzebują

Staraj się unikać założeń i robić rzeczy, które tylko Ty uważasz za stosowne. Każda osoba może potrzebować innego rodzaju wsparcia, więc delikatnie zapytaj ją, co chcesz, abyś zrobił teraz.

Nie spiesz się i nie bombarduj ich pytaniami i szanuj wszelkie ich prośby tłumaczenia, nawet jeśli wydają ci się nieistotne. Bądź przygotowany, jeśli ktoś stanowczo prosi Cię, abyś nic nie robił i po prostu milczał.

Przypomnij im, że wkrótce to się skończy

Ataki paniki rzadko trwają dłużej niż pół godziny, ale większość z nich osiąga szczyt w ciągu pierwszych 2–10 minut. 

Ponieważ ten czas wydaje się wiecznością i jest pełen obaw, prawie każdy, kto cierpi z powodu tego zaburzenia, zapomina o tym. Dlatego bardzo przydatne może być zwrócenie uwagi ludzi na ten fakt, by pomóc im szybciej przejść przez to wszystko.

Przypomnij im, że to nie jest niebezpieczne

Niektórzy wspominają, że ataki paniki wyglądają jak ataki serca lub oznaki natychmiastowej śmierci z jakiegokolwiek innego powodu. Ale w rzeczywistości objawy te nie oznaczają, że dzieje się coś szkodliwego. 

Jeśli wiesz, że ta osoba przeszła wszystkie badania lekarskie i nie znaleziono niczego zagrażającego życiu, warto jej o tym przypomnieć. Przypomnij Jej, powiedz, że ataki paniki nie są niebezpieczne i nic złego się nie wydarzy .

Oddychajcie razem

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, to pomóc im w regulacji oddechu. Osoba, która ma atak paniki, prawdopodobnie oddycha nieregularnie i jest zbyt zestresowana, by nad tym zapanować.

Może być trudno pomóc osobie w prawidłowym oddychaniu, ponieważ nie pomaga natychmiast, ale jest to istotny sposób, w jaki możesz pomóc jej w wyeliminowaniu wszystkich przerażających objawów. Możesz zacząć robić to sam i poprosić partnera, by zsynchronizował swój oddech z Twoim .

Oto krótka technika oddychania, której możesz użyć. Skoncentruj się na oddychaniu. Jeśli to pomoże, możesz zamknąć oczy. Wdychaj powoli i głęboko przez nos i licz od 1 do 5. Oddychaj powoli i głęboko przez usta i licz od 1 do 5. Powtarzaj tę czynność przez kilka minut, aż Twój partner poczuje się lepiej.

Sugeruj, aby się nie chowali

Chociaż ludzie, którzy przechodzą atak paniki, mogą chcieć opuścić zatłoczone miejsca, z perspektywy długoterminowej może to nie być bardzo pomocna metoda. Może to pomóc tylko w momencie ataku paniki, ale zwykle pogarsza sytuację, gdy ludzie zaczynają unikać zatłoczonych miejsc, takich jak centra handlowe lub transport publiczny. 

Paul Salkovskis, profesor psychologii klinicznej i nauk stosowanych na uniwersytecie w Bath, mówi, że niezwykle ważne jest, by nie pozwolić, aby nasz strach przed atakami paniki przejął nad nami kontrolę. Sugeruj więc, aby ktoś usiadł z chorym i pomógł mu przez to przejść.

Spróbuj techniki uziemienia

Jeśli zauważysz, że dana osoba nie jest gotowa na to doświadczenie i próbuje z nim walczyć, możesz użyć dobrze znanej i skutecznej techniki uziemienia

Poproś, aby wymienili 5 rzeczy, które mogą zobaczyć, 4 rzeczy, które mogą dotknąć, 3 rzeczy, które słyszą, 2 rzeczy, które mogą wąchać i jedną rzecz, którą mogą posmakować. Wszystkie te rzeczy powinny być obecne w miejscu, w którym jesteś w tym momencie.

Czy możesz coś dodać do tych punktów? Udostępnij tę listę znajomym, którzy jej potrzebują i pamiętaj, by nie zostawiać nigdy osób z ataką paniki samych.

Może Cię zainteresować