Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Nowy, produkowany w Europie lek na koronawirusa jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesvir

Produkowany w Hiszpanii lek Aplidin jedną z najskuteczniejszych broni w walce przeciwko koronawirusowi? Przeprowadzone testy dały bardzo obiecujące wyniki, obok których ciężko przejść obojętnie.

Lek Aplidin – co to takiego?

Aplidin to lek produkowany w Hiszpanii. Lek, który jest stosowany w terapii szpiczaka mnogiego czy nowotworu układu krwiotwórczego. Terapia tym środkiem była prowadzona dotychczas tylko w Australii, gdzie Aplidin został dopuszczony do obrotu. Czy to się wkrótce zmieni? Niewykluczone, że tak.

health.mil

Aplidin może mieć jeszcze jedno bardzo istotne zastosowanie. Hiszpański dziennik El Mundo podaje, że Aplidin jest dużo bardziej skuteczniejszy w leczeniu koronawirusa niż Remdesvir, który według badań Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych USA skutecznie skraca czas trwania choroby o około 4 dni. Znamy już także cenę wspomnianego leku na koronawirusa, która zwala z nóg.

Testy na leku Aplidin

Hiszpański dziennik El Mundo w swoich stwierdzeniach powołał się na testy prowadzone w laboratorium mieszczącym się w Korei południowej. Testy były prowadzone przez spółkę Boryung Pharmaceutical, która współpracuje z producentem leku. Wyniki potwierdziły, że Aplidin jest nawet 80 razy skuteczniejszy w leczeniu zakażonych koronawriusem płuc niż Remdesivir, o którym w ostatnim czasie było tak głośno. Badanie wykazało również, że Aplidin może przeciwdziałać zespołowi ostrej niewydolności oddechowej, czyli objawowi, który często towarzyszy wirusowi.

Aplidin testowano również na małpach, w przypadku których skuteczność była jeszcze większa. Zaobserwowano, że działanie hiszpańskiego leku dawało w tym przypadku 2400-2800 razy lepsze rezultaty niż wspomniany Remdesivir.

Jak działa Aplidin w walce z koronawirusem?

Producent leku Pharma Mar podaje, że Aplidin atakuje białka EF1A, które odpowiadają za rozmnażanie się wirusa w organizmie zakażonej osoby zwalczajc w ten sposób jego replikację.

Imgur

Testy na pacjentach

Pierwsze testy leku Aplidin na zakażonych COVID-19 pacjentach przebywających w południowokoreańskich szpitalach ruszą w trzecim kwartale 2020 roku. Ruszyły już natomiast pierwsze badania w trzech szpitalach mieszczących się w madryckiej aglomeracji. Władze spółki Pharma Mar zapowiedziały, że prowadzone na pacjentach szpitali w Hiszpanii badania odnośnie skuteczności leku Aplidin będą prowadzone do końca lipca.

Źródła: PAP
Fotografie: pixabay.com, imgur.com