Ten objaw sugeruje, że nie dolega Ci zwykłe przeziębienie, tylko coś poważniejszego…

Zapalenie migdałków jest jedną z najczęstszych chorób wśród dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Niestety, wiele objawów zapalenia migdałków można pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą i pozostawić bez leczenia. Jak prawidłowo rozpoznać oznaki choroby?

Ten objaw sugeruje, że nie dolega Ci zwykłe przeziębienie, tylko coś poważniejszego…
Udostępnijwikipedia.org

Znajdujące się z tyłu gardła migdałki są żołnierzami układu limfatycznego, który pomaga pozbyć się z ciała infekcji i utrzymuje równowagę płynów ustrojowych organizmu. Migdałki działają niczym pułapki na zarazki, które dostają się do organizmu przez nos i usta, zwalczając je i zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się.

Zakażenie i rozwój anginy powoduje puchnięcie migdałków. Rezultatem jest szereg klasycznych objawów, których możesz nauczyć się łatwo dostrzegać. Ta wiedza przyda się szczególnie, gdy masz małe dzieci w domu, ponieważ są szczególnie podatne na ten problem!
ból gardła

Pierwszym zauważalnym objawem jest ból gardła. Ponieważ choroba najczęściej jest wywołana przez paciorkowce β, zazwyczaj podaje się antybiotyki w celu rozwiązania problemu. Jeśli lekarz stwierdzi, że  zapalenie migdałków jest spowodowane wirusem, nie będziesz potrzebować antybiotyków, ale pomoże Ci picie dużych ilości wody i odpoczynek. Poza bólem gardła, jeśli migdałki są naprawdę spuchnięte, głos wyraźnie zmienia się albo chory nie jest w stanie mówić w ogóle.

Bolesne, nabrzmiałe, czerwone migdałki

Kiedy bakterie i wirusy zaatakują migdałki, stają się czerwone i zaognione. W wyniku zakażenia mają one tendencję do puchnięcia i zwykle są bolesne.

Ból ucha

Ból ucha jest również częstym objawem zapalenia migdałków. Jeśli migdałki powiększyły się, możesz także cierpieć z powodu nawracających infekcji ucha. Czy połknięcie śliny jest trudne lub bolesne? Czy gardło jest obolałe? Jeśli zaobserwowałeś te problemy, to ból ucha może być skutkiem infekcji gardła.

Białe łatki na migdałkach

Ten objaw sugeruje, że nie dolega Ci zwykłe przeziębienie, tylko coś poważniejszego…
Udostępnijcurejoy.com

Twoje migdałki rozwijają białą lub żółtawo-białą powłokę, gdy cierpisz na zapalenie migdałków. W niektórych przypadkach migdałki mogą również mieć białe plamki wypełnione ropą, a wszystkiemu może towarzyszyć gorączka. To główny symptom tej choroby, która pozwoli Ci na rozróżnienie jj od grypy czy przeziębienia.

Przykry zapach z jamy ustnej

Ten objaw sugeruje, że nie dolega Ci zwykłe przeziębienie, tylko coś poważniejszego…
Udostępnijfreepik.com

Jeśli masz ostre zapalenie migdałków lub przewlekłe zapalenie migdałków, należy uważać na oznaki nieświeżego oddechu. Bakterie, które powodują zapalenie migdałków, rozwijają się na śluzówce i wywołują ten nieprzyjemny zapach.

Czerwone plamki

Ten objaw sugeruje, że nie dolega Ci zwykłe przeziębienie, tylko coś poważniejszego…
Udostępnijwikipedia.org

Zapalenie gardła wywołane przez bakterie może również spowodować pękanie drobnych naczynek krwionośnych, czego wynikiem jest pojawianie się plamek zwanych wybroczynami na podniebieniu miękkim.

Oddychanie przez usta

Jeśli zauważysz, że oddychasz przez usta, może to być spowodowane tym, że twoje migdałki są spuchnięte od infekcji. Mimo, że oddychanie przez otwarte usta może również wystąpić z powodu zablokowanego nosa, należy wziąć pod uwagę możliwość powiększania migdałków.

Objawy zapalenia migdałków u młodszych dzieci

Zapalenie migdałków zwykle pojawia się tylko u dzieci powyżej drugiego roku życia. Choroba ta spowodowana wirusem jest częstsza wśród młodszych dzieci, natomiast bakteryjna forma zapalenia migdałków jest bardziej rozpowszechniona u dzieci w wieku od 5 do 15 lat.

Oto kilka symptomów, na które należy zwrócić szczególną uwagę u młodszych dzieci:

  • Ból gardła trwający ponad dwa dni
  • Trudności w połykani
  • Słabość
  • Nudności
  • Wymioty
  • Ból brzucha
  • Problemy z oddychaniem
  • Nadmiernie ślinienie się

W przypadku wystąpienia tych dolegliwości niezwłocznie udaj się do lekarza!