×

21-latka ma alergię na wodę. Bierze prysznic tylko dwa razy w miesiącu

Woda jest bez dwóch zdań jednym z najważniejszych składników otaczającego nas świata. Wystarczy spojrzeć na fakt, że jej zawartość w organizmie wynosi średnio od 70 do 90% i zmienia się w zależności od wieku. Życie bez niej jest więc praktycznie niemożliwe, choć z drugiej strony życie z nią jest dla niektórych nie lada wyzwaniem. Tessa Hansen-Smith jest jedną z nielicznych osób, która ma… alergię na wodę!

Pokrzywka akwageniczna – co to takiego?

21-letnia Tessa Hansen-Smith cierpi na pokrzywkę akwageniczną – rzadką chorobą, w której ludzka skóra nie toleruje żadnego kontaktu z wodą. Prysznic, pot czy nawet płacz może powodować wysypkę i pokrzywkę, która pojawia się zazwyczaj na szyi, klatce piersiowej lub ramionach. Alergia dotyka znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że niezwykle rzadką chorobą dotknięte jest zaledwie 100 osób na całym świecie (inne źródła podają, że takich osób jest 900). Na dzień dzisiejszy nieznane są przyczyny alergii, a jej leczenie jest niezwykle trudne i uciążliwe. Terapia zazwyczaj obejmuje leki przeciwhistaminowe, leczenie światłem UV, sterydy czy specjalne kremy, które działają na wodę jak swego rodzaju bariera.

Instagram

Instagram

ak wygląda życie 21-latki?

Alergia jest istnym koszmarem dla 21-latki, która ma przed sobą całe życie. Twierdzi, że czuje się jak więzień. Ze względu na dolegliwość, Tessa jest m.in. dowożona na zajęcia. W przeciwnym razie doszłaby na uczelnię z gorączką, migreną i wysypką, co znacznie wpływałoby na jej koncentrację. Młoda dziewczyna nie uprawia także żadnego sportu, ponieważ każda kropla potu mogłaby spowodować nasilenie objawów.

Często dolega mi zmęczenie i mdłości. Choroba daje o sobie znać nawet w momentach, gdy zjem coś, co zawiera spore ilości wody. Nawet woda pitna jest w stanie wywołać widoczne skaleczenia w mojej jamie ustnej – opowiada Tessa

Na tym jednak nie koniec, bowiem 21-latka bierze prysznic zaledwie 2 razy z miesiącu. Gdy jej skóra ma kontakt z odrobiną wody, zaczyna potwornie swędzieć i boleć, dlatego kąpiele ogranicza do minimum.

Walka z chorobą

W walką ze schorzeniem Tessy pomaga jej mama, która jest lekarzem. Studentka przyjmuje obecnie dziewięć tabletek przeciwhistaminowych dziennie z nadzieją, że uda jej się powstrzymać lub przynajmniej ograniczyć objawy. Pomimo codziennych wyzwań, jakie stawia przed 21-latką życie, dziewczyna jest bardzo zdeterminowana zrobić wszystko, żeby alergia nie przejęła kontroli nad jej życiem.

Zawsze chciałam być niezależna od nikogo i niczego. Marzyłam, aby opuścić rodzinne miasto tak szybko, jak to możliwe… Z drugiej zaś strony doceniam nawet te najmniejsze rzeczy. Jeśli mogę spotkać się z przyjaciółmi bez konieczności wcześniejszego wychodzenia z powodu złego samopoczucia lub jestem w stanie być na wszystkich zajęciach w ciągu jednego dnia, uważam to za mój mały sukces

Tessa prowadzi konto na Instagramie. Chce w ten sposób dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami.

Swoją drogą wyobrażasz sobie życie mając alergię na wodę?

Źródła: www.dailymail.co.uk, www.instagram.com
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować