Kategorie Urazy i wypadkiZdrowie

Umierające dziecko w rozgrzanym aucie łatwo pomylić ze spokojnym snem. Dowiedz się jak ratować!

Jak umiera dziecko w nagrzanym samochodzie? Zbliża się czas, kiedy upały będą nam często towarzyszyć. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem czy nie, miej oczy dookoła głowy.

Jeżeli zobaczysz zamknięte dziecko bądź zwierze w samochodzie bez opieki, koniecznie mu pomóż! Podpowiem Ci, co robi krok po kroku, jeżeli tego lata spotka Cię taka przykra sytuacja!

#1 Jak umiera dziecko w nagrzanym samochodzie? – Fakty

Dziecko pozostawione w upał w samochodzie może umrzeć. I wcale nie potrzeba długich godzin, by doszło do tragedii. Takiemu dziecko grozi przegrzanie, a nawet udar. 

A im mniejsze dziecko, tym szybsza śmierć…

#2 Co dzieje się z dzieckiem w nagrzanym samochodzie?

Kolor auta ma znaczenie, a także elementów w środku samochodu. Im ciemniejsze, tym temperatura rośnie szybciej. A zamknięte auto działa na zasadzie akumulatora ciepła, czyli szyby przepuszczają promieniowanie słoneczne, a to nagrzewa pojazd w środku. 

Nawet jeżeli pozostawi się otwarte okna, mało to pomoże…

Temperatura jaką osiąga nagrzane auto sięga do 90° C, a przy 42,6 stopnia organy dziecka przestają działać…

Początkowo dziecku zaczyna się pocić buzia i włosy, następnie zaczyna się szybki oddech i płacz spowodowany niepokojem. 

Po kilkunastu minutach dziecko ma zamknięte oczy i przestaje się ruszać. Oznacza to, że doszło do uszkodzenia mózgu i nerek. 

#3 Jak ratować dziecko w nagrzanym samochodzie

KROK 1: Jeżeli zobaczysz dziecko siedzące samotnie w nagrzanym samochodzie, po pierwsze reaguj! Nie przechodź obojętnie, ponieważ będziesz miał Jego śmierć na sumieniu do końca życia. Jesteś w stanie mu jeszcze pomóc! Reaguj!

KROK 2: Po drugie, szybko sprawdź, czy w pobliżu nie ma opiekunów. Jeżeli nie, natychmiast zadzwoń na policję i pogotowie!

KROK 3: Nie wahaj się i nie bój konsekwencji, tylko wybij szybę! Jeżeli dziecko siedzi z tyłu, wybij przednią szybę i wyjmij dziecko! 

KROK 4: Przenieś dziecko do cienia. Jeżeli jest świadome podaj mu chłodny (ale nie zimny) płyn, najlepiej wodę i przygotuj chłodne okłady na czoło, np. z chusteczek. 

Jeżeli jest nieprzytomne, musisz sprawdzić czy oddycha. Jeżeli po przyłożeniu ucha i odczekaniu 10 sekund jesteś pewien, że nie oddycha, musisz wykonać sztuczne oddychanie. Ułoż dziecko na ziemi i obejmij swoją buzią nos i buzię dziecka i wdmuchaj 5 razy powietrze. Jeżeli klatka piersiowa się uniesie, możesz przestać. 

Jeżeli mimo reanimacji dziecko nie oddycha, należy szybko zdjąć ubranie z dziecka, tak by klatka piersiowa była widoczna. W lini sutkowej przyłóż dwa palce i uciskaj 30 razy i wykonaj 2 oddechy. Robimy to do czasu przyjazdu pogotowia.

#4 Jak umiera dziecko w nagrzanym samochodzie? – Twoja pomoc

Często ludzie, którzy uratowali dzieci z rozgrzanych samochodów, słyszą, że będą musieli zapłącić za uszkodzenia samochodu. Jest to nieprawdziwa informacja. Nikt nie będzie wymagał od Ciebie opłacenia strat. Działałeś w obronie drugiego człowieka i uratowałeś mu życie, więc jesteś bohaterem, a nie chuliganem!

Źródło: poradnikzdrowie.pl | Fotografie: www.Pinterest.com | Miniatura wpisu: