Kategorie Choroby genetyczneZdrowie

Najsłynniejsze bliźniaczki syjamskie mają już 29 lat i uczą w szkole. Bardzo się zmieniły

Abigail i Brittany Hensel to 29-letnie bliźniaczki, których życie z prostego powodu znacznie różni się od życia przeciętnych ludzi. Obie mają zaledwie jedno ciało (2 głowy, 2 nogi, 2 ręce, 3 płuca, 2 serca, 1 wątrobę, 2 żołądki, 3 nerki, wspólny układ krążenia i wspólne genitalia) przez co są zmuszone spędzać ze sobą każdą jedną chwilę. I choć lekarze wciąż nie potrafią zrozumieć, jak ich ciało może tak dobrze funkcjonować, dziewczyny mimo przeciwności losu dowodzą, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, a życie jest dla nich wspaniałym darem.

Narodziny bliźniaczek

Abigail i Bittany przyszły na świat 7 marca 1990 roku w Minnesocie. Narodziny dziewczynek były prawdziwą niespodzianką zarówno dla lekarzy, jak i rodziców, którzy spodziewali się jednego dziecka – wskazywały na to badania USG. Kiedy przyszedł moment rozwiązania, świeżo upieczona matka szybko zorientowała się, że coś jest nie tak, bowiem personel przez długi czas nie chciał pokazać jej „dziecka”. Obawy lekarzy zniknęły, gdy rodzice zobaczyli bliźniaczki i natychmiast się w nich zakochali. Niestety prognozy nie były dla maleństw zbyt optymistyczne – zdecydowana większość bliźniaków syjamskich umiera w ciągu pierwszych 24 godzin życia. Na szczęście tym razem było inaczej.

Mimo licznych wizyt u chirurgów, neurologów czy pediatrów, obie dziewczynki od najmłodszych lat dzielnie walczyły o każdy kolejny dzień swojego życia.

funny.ws

Rozdzielenie dziewczynek nie wchodziło w grę

Rodzice od samego początku nie brali pod uwagę rozdzielenia dziewczynek. Byli przekonani, że takie rozwiązanie mogłoby się skończyć dla nich tragicznie. Przeciwne operacji były również bliźniaczki, które szybko przyzwyczaiły się do wspólnego życia. Co więcej, rodzice nigdy nie pozwolili nikomu na przeprowadzanie żadnych „eksperymentów” na bliźniaczkach, które mogłoby pozwolić na przewidzenie rozwoju, jak i stanu zdrowia Abigail i Bittany.

funny.ws

Pierwsze poważne problemy

Kiedy dziewczynki skończyły 12 lat, pojawiły się pierwsze poważne problemy. Abby zaczęła bardzo szybko rosnąć, co mogło doprowadzić do połamania wspólnej klatki piersiowej. W pewnym momencie była aż o 10 cm wyższa. Brittany była zmuszona tym samym do chodzenia na palcach. Lekarze nie mieli wyjścia. Musieli zatrzymać wzrost dziewczynki, aby uratować ich zdrowie, a nawet życie.

Conjoined Twins / Naked Stories

Codzienne życie

Każda z bliźniaczek może kontrolować tylko swoją stronę ciała i nie wyczuwa dotyku siostry. Dla przykładu, Abby nie odczuwa, gdy ktoś ściska dłoń Brittany i odwrotnie. W związku z tym dziewczynki w dzieciństwie musiały nauczyć się synchronizacji swoich ruchów i koordynacji swoich działań. Dzisiaj nie stanowi to dla nich żadnego problemu. Doskonale radzą sobie z grą na pianinie, pływaniem, jazdą na rowerze czy uprawianiem innych sportów. Obie lubią stawiać sobie poprzeczkę wysoko. Jednym z większych wyzwań było dla nich zdanie egzaminu na prawo jazdy, który zdały już za drugim podejściem – podczas jazd Abby obsługiwała pedały i biegi, a Brittany czuwała nad włączaniem kierunkowskazów i świateł.

Abby & Brittany / TLC

Tak wiele je różni…

Mimo wielu podobieństw, wspólnych cech, a nawet narządów, Abby i Brittany są zupełnie inne. Abby jest introwertykiem, uwielbia spędzać wieczory w domu, lubi rozkazywać i boi się wysokości. Brittany z kolei, mimo że jest cicha, uwielbia spędzać czas ze znajomymi. Abby jest dobra w przedmiotach ścisłych. Brittany z kolei ma skłonności do przedmiotów humanistycznych. Te i wiele innych różnic były niegdyś powodem wielu kłótni i nieporozumień, nie mniej jednak dzisiaj praktycznie w każdej sferze życia dziewczyny są w stanie dojść do kompromisu. Dla przykładu, Abby uwielbia kolor fioletowy, a Brittany kolor złoty, dlatego ściany w pokoju dziewczyn są pomalowane na fioletowo, a ozdabiają je złote półki. To samo tyczy się ubrań, które najczęściej są robione dla nich na zamówienie zgodnie z ich gustami.

Jak wygląda dzisiaj życie dziewczyn?

Abby i Brittany pracują w szkole podstawowej i uczą dwóch różnych przedmiotów. Abby uczy matematyki i fizyki, a Brittany literatury i historii. Minusem jest natomiast to, że dostają jedną wspólną wypłatę, którą muszą się podzielić. Co więcej dziewczyny kilka lat temu zaprzestały dzielenia się swoich życiem w mediach społecznościowych i udzielania licznych wywiadów. Niewykluczone, że podjęły taką, a nie inną decyzję z powodu plotek, z których wynikało, że Brittany jest zaręczona.

Prawda, że są niesamowite?

Youtube
Źródła: brightside.me