×

9 sygnałów nadużywania alkoholu, które ciężko rozpoznać u swoich bliskich. Reaguj!

Alkoholizm jest chorobą, która potrafi zniszczyć życie samego uzależnionego, ale i całego jego otoczenia. Najczęściej osoby uzależnione od alkoholu skutecznie ukrywają swoją chorobę. Podpowiemy Wam jak odkryć tą niebezpieczną tajemnicę! Im szybciej zareagujecie, tym większe szanse na wyleczenie.

Źródło: VisualHunt

Źródło: VisualHunt

#1 Rzadki kac

Osoby pijące regularnie wypracowują w swoim organizmie większa tolerancję na alkohol. Skutkuje to rzadzszym lub prawie nie występującym kacem, nawet mimo wypicia dużej ilości napojów procentowych.

#2 Picie zamiast jedzenia

Alkoholicy często wybierają drinki zamiast dań. Często posługują się wymówką, że po prostu nie są głodni. Prawda jest jednak inna – potrzeba jedzenia schodzi u nich na dalszy plan, jedzenie nie sprawia im przyjemności. Najważniejsze jest przyjęcie kolejnej dawki alkoholu.

#3 Picie dużych ilości

Źródło: Pexels

Źródło: Pexels

Osoby uzależnione od picia nie będa czuły się usatysfakcjonowane po dwóch, a nawet trzech drinkach. Alkoholicy potrafią pić cały wieczór, udając, że to tylko zabawa, jednorazowy wybryk, który nigdy się nie powtórzy.

#4 Poirytowanie

Uzależnienie od alkoholu to choroba psychiczna, w której alkoholicy są zależni od picia. Stają się nerwowi gdy dochodzi do sytuacji, w której nie mogą się napić. Imprezy bez alkoholu, fast food, w którym nie serwują chociażby piwa – będą skutkować irytacją i złym nastrojem.

#5 Zaniki pamięci

Alkohol mocno wpływa na system nerwowy. U alkoholików czarne dziury w pamięci i częste zapominanie występują nie tylko podczas nadmiernego spożycia, ale także w sytuacjach gdy nie piją. Spustoszenie dokonane w mózgu przez alkohol jest często nieodwracalne.

#6 Usprawiedliwanie się

Źródło: VisualHunt

Źródło: VisualHunt

Szukanie wymówek do picia to typowy objaw alkoholizmu. Zły dzień, problemy w pracy, stres, trudności w związku, depresja – dla alkoholika każdy powód jest dobry, by sięgnąć po drinka. Zawsze znajdzie usprawiedliwienie i sytuację, w której drink będzie „pomocnikiem”.

#7 Zaprzeczenie

Alkoholik nigdy nie przyzna sie do problemu z piciem. Zmiana tematu na inny, bagatelizowanie sprawy i kłamstwa to sposoby, którymi uzależnieni próbują odwrócic uwagę od swojej sytuacji, nie akceptując tego, jak poważnie są chorzy.

#8 Wahania nastrojów

Nadmierne spożywanie alkoholu skutkuje widocznymi zmianami zachowania i humoru. Alkoholik, który na co dzień jest raczej nieśmiały, po wypiciu drinka często staje się nadpobudliwy i agresywny. Osoby na co dzień będące duszą towarzystwa, po piciu często zamykają się w sobie i chcą zostać same. Uzależnieni prawie zawsze mają problemy z temperamentem.

#9 Ukrywanie alkoholu

Źródło: Pexels

Źródło: Pexels

Picie w ukryciu to coś, w czym alkoholicy są bardzo dobrzy. bez względu czy chodzi o dom, czy pracę, zawsze mają swoje miejsca, w których chowają alkohol. Picie w samochodzie, łazience, a nawet na klatce schodowej to poważne sygnały zaawansowanego uzależnienia!

Jeśli w Waszym otoczeniu zauważycie kogoś z powyższymi symptomami, nie zwlekajcie i spróbujcie zainterweniować. Nie ignorujcie problemu! Życie Waszych znajomych lub rodziny może zależeć od Waszej spostrzegawczości.

 

Może Cię zainteresować