Najczęstsze przyczyny 5 rożnych typów męczącego bólu głowy. Możesz im zapobiegać

Chyba każdy z nas choć raz w życiu doznał bólu głowy. Jest to niestety jeden z głównych powodów złego samopoczucia. Gdy Twój organizm jest zmęczony, niewyspany lub po prostu chory, alarmuje o tym właśnie poprzez ból głowy.

W niektórych przypadkach możemy rozwiązać ten nieznośny problem sami, ale czasami powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem

#1 Napięcie głowy. Jest to najczęstszy rodzaj bólu głowy na świecie: każdy doświadczył go przynajmniej raz w życiu

Objawy: Zwykle jest to łagodny, niepulsujący ból. Ból głowy związany z naprężeniem często powoduje uczucie ucisku, które sprawia wrażenie, jakbyŚ nosił wąską opaskę wokół czoła. Najczęściej intensywność bólu wzrasta od rana do wieczora.

Przyczyny: Czynniki, które wydają się przyczyniać do napięciowych bólów głowy to silny stres, zmęczenie, zła postawa i trzymanie głowy w nieodpowiedniej pozycji przez długi czas. Przewlekłe napięciowe bóle głowy są rzadkie i często wiążą się z urazami głowy lub szyi.

Leczenie: Możesz wziąć każdy odpowiedni środek przeciwbólowy, aby pozbyć się napięciowego bólu głowy. Jednak powinno to być używane tylko okazjonalnie. Jeśli bóle głowy występują często i utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Spróbuj też być aktywnym fizycznie, regularnie rozciągaj ramiona i szyję i spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu.

#2 Zatokowy ból głowy. Ten rodzaj bólu głowy jest spowodowany zapaleniem zatok. Często towarzyszy mu gorączka, obrzęk twarzy i napięcie w czole i kościach policzkowych

Objawy: Poczujesz głęboki nacisk i ból na czole w obszarze brwi i pod oczami. Ból zwykle nasila się, gdy gwałtownie poruszasz głową. Możesz również mieć uruchomiony lub zablokowany nos i czuć się zmęczonym.

Przyczyny: Zatokowe bóle głowy są spowodowane zapaleniem zatok. Są również częstym powikłaniem po przeziębieniu lub są wynikiem sezonowej alergii.

Leczenie: Bóle głowy z zatokami rzadko ustępują same. Jeśli masz alergię, pomocne mogą być leki przeciwhistaminowe. W innych przypadkach najlepiej jest spotkać się z lekarzem, który najprawdopodobniej przepisałby antybiotyki.

#3 Migrena. Wszystkie objawy tego ciężkiego bólu głowy występują podczas ataku migreny, który przechodzi przez cztery główne etapy

Przyczyny: Migrena często wiąże się z naruszeniem procesów metabolicznych i rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu. Osoba może również odziedziczyć genetyczną predyspozycję do rozwoju migreny.

Leczenie: Obecnie nie ma lekarstwa na migreny, chociaż dostępnych jest wiele metod leczenia łagodzących objawy. Musisz skontaktować się z lekarzem, aby wybrać odpowiednie leki. Ponadto regularne ćwiczenia pomogą ci znacznie poprawić Twoje zdrowie.

#4 Klasterowy ból głowy. Bóle głowy klastra występują rzadko, dotykając mniej niż 1% populacji. Są pięciokrotnie częstsze u mężczyzn niż u kobiet

Objawy: Ból głowy klastra może powodować przeszywający ból za lub wokół oczu, zwykle po jednej stronie głowy. Często rozwija się podczas snu. Objawy mogą również obejmować zaczerwienienie oczu, wrażliwość na światło i łzawienie. Ból zwykle trwa od 15 minut do 1 godziny.

Przyczyny: Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co powoduje bóle głowy klastra. Najczęściej są one związane z zakłóceniami w zegarze biologicznym organizmu.

Leczenie: Leczenie bólu głowy klastra może być trudne, ponieważ ból pojawia się i znika w sposób spontaniczny i natychmiastowy. Tylko lekarz może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

#5 Kac. Tutaj chyba nie trzeba tłumaczyć skąd się bierze

Przyczyny: Słyszymy wiele różnych wersji o tym, dlaczego ludzie często odczuwają ból głowy po wypiciu alkoholu. Jedna z nich sugeruje, że alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wpływa na poziom serotoniny w organizmie. Ponadto alkohol wypłukuje wodę z organizmu, wiec powoduje odwodnienie – główne wyzwalacze migrenowe.

Leczenie: Najlepszym lekarstwem jest zażywanie środków przeciwbólowych, picie dużej ilości wody i dobry sen. Powinieneś poważnie traktować kaca. Jeśli masz ból głowy po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, może to oznaczać, że cierpisz na łagodną postać migreny.

Miewasz bóle głowy? Jeżeli tak, może masz swoje sprawdzone sposoby na walkę z nimi? Jestem bardzo ciekawa!

Źródło: brightside.me | Fotografie: brightside.me, www.Instagram.com | Miniatura wpisu: brightside.me