Kategorie Zdrowie

Polscy naukowcy odtworzą leki używane 400 lat temu przez naszych przodków!

Medycyna istnieje od zarania dziejów, zmienia tylko swoją formę. I właśnie na tym zamierzają skupić swoją uwagę farmaceuci i biotechnolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod kierunkiem historyka nadzorującego badania – dr. Jakuba Węglorza, dokonana zostanie rekonstrukcja staropolskich medykamentów, które zostały opisane w historycznych źródłach.

ODCZYTYWANIE PRZESZŁOŚCI

Naukowcy zamierzają przejść przez prywatne notatki, diariusze i pamiętniki, z których wybiorą szczegóły o lekach stosowanych w Rzeczypospolitej od XVI do XVIII wieku. Po ich weryfikacji, terapeutyki zostaną opisane na podstawie już medycznych historycznych źródeł. Dzięki temu powstaną receptury, które posłużą do szczegółowego odtworzenia starych leków.

Polscy naukowcy odtworzą leki używane 400 lat temu przez naszych przodków!
Źródło: Freepik

SZUKANIE ODPOWIEDZI

Czego chcą się dowiedzieć wrocławscy naukowcy? Przede wszystkim tego czy leki były wystarczająco aktywne biologicznie, by w ogóle działać? Czego oczekiwali pacjenci w ówczesnych czasach? Jakie choroby i objawy były uważane za ciężkie i poważne, a do których nie przykładano uwagi? I czy już wtedy kładziono nacisk na zapobieganie i prewencję w dbaniu o zdrowie, czy tylko na leczenie?

Projekt zrealizowany zostanie dzięki dotacji programu Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki. Na badania przeznaczono 1,57 mln zł.

Trzymamy kciuki za ciekawe odkrycia i sami nie możemy doczekać się wyników badań!

Źródło i fotografie: draxe.com | Miniatura wpisu: Źródło: Freepik