Kategorie Choroby genetyczneZdrowie

Wypij 3 lampki szampana, by zapobiec demencji i chorobie Alzheimera. Badania

Brzmi jak lek cud? A może nim jest? Pewnie nie raz spotykałeś się z wszelkiego rodzaju sposobami na poprawę pracy mózgu nawet w naturalnym procesie starzenia się. Chciałam Ci dzisiaj opisać jeden z nich. A jest nim picie szampana.

W 2013 roku przeprowadzono badania przez University of Reading. Dotyczyły one wpływu szampana na choroby takie jak Alzheimer

Badanie to wykonano na myszach. Odkryto w nich, że związki fenolowe w szampanie mogą być odpowiedzialne za poprawienie pamięci przestrzennej gryzoni. Ten rodzaj pamięci odpowiada za rejestrowanie informacji o otaczającym nas świecie i przechowuje ją na przyszłość, by wykorzystać ją, kiedy będzie nam to potrzebne.

Jak to możliwe, że szampan może mieć takie działanie?

Związki fenolowe znajdują się w ciemnych winogronach, które używa się do produkcji szampana. Naukowcy są podekscytowani wynikami, ale nie tylko oni. Osoby, które są zagrożone tą chorobą także wykazuje zainteresowanie. Nie chodzi tu o samą przyjemność z „pozwolenia na picie” lub „picie dla zdrowia”, jednak jest to dla tych osób nadzieja. Naukowcy zalecają, by pić 3 lampki szampana na tydzień.

To dość zaskakująca wiadomość! Profesor Jeremy Spencer – jeden z naukowców, który przeprowadził eksperyment z udziałem szczurów na Uniwersytecie w Reading – powiedział „wyniki były dramatyczne. Te badania są ekscytujące, ponieważ pokazują po raz pierwszy, że umiarkowana konsumpcja szampana może wpływać na funkcjonowanie poznawcze, takie jak pamięć”.

Należy jednak pamiętać, że szampan nie jest rozwiązaniem. Zanim postanowisz pić szampana, by zapobiec utracie pamięci, lekarze i naukowcy przypominają, że to wciąż alkohol i należy pamiętać o zachowaniu umiaru w piciu.

Co więcej, badania te potrzebują jeszcze wielu innych dowodów, by takie stwierdzenie mogło zostać za słuszne. Nadal nie ma twardych dowodów, że trzy lamki szampana znacząco wpływa na poprawę pracy mózgu. Dlatego potraktuj tą wiadomość jako informację o badaniach, a nie receptę na pełne zdrowie.

Czy jesteś zagrożony chorobą Alzheimera?

Choroba Alzheimera i demencja starcza dają znać o sobie wcześniej. Powinieneś udać się do lekarza, gdy:

  1. Masz trudności z zapamiętaniem szczegółów
  2. Masz zaburzenia koncentracji
  3. Zapominasz zbyt dużo słów
  4. Masz problemy z pamięcią krótkotrwałą
  5. Zbyt często się powtarzasz
  6. Zapominasz trasy, które znasz
  7. Nie możesz wykonać normalnych zadań
  8. Odczuwasz częste zmiany nastroju
  9. Masz trudności ze znalezieniem sposobu wyrażenia się przez słowa

Jeżeli w Twojej rodzinie były osoby, które doświadczyły powyższych chorób i problemów z pamięcią, a u Ciebie występują powyższe czynniki, koniecznie odwiedź lekarza i opowiedz mu o swoich obawach. Dokładne badania wyjaśnią zaistniały problem.

Fotografie: google.com, freepik.com (miniatura wpisu), www.freepik.com