10 ugryzień, które każdy powinien być w stanie rozpoznać, by skutecznie reagować

Chyba nie ma osoby, która nigdy nie została ugryziona przez insekta. Nie zawsze łatwo rozpoznać czyją ofiarą padliśmy, a jest to niezbędne do skutecznej reakcji i szybkiego ukojenia bólu czy innych objawów ugryzienia. Ta ściągawka przyda się szczególnie w nadchodzącym sezonie wakacyjnym!

#1 Szerszeń

Ugryzienia szerszenia mocno puchną i bardzo bolą. Jeśli objawy nie mijają, a dochodzi do nich uczucie zimna, sinienie uszu lub ust i problemy z oddychaniem należy udać się na pogotowie!

View post on imgur.com

#2 Pszczoła

Po ukąszeniu pszczoły przede wszystkim trzeba usunąć jej żądło. Miejsce ukłucia zazwyczaj puchnie, robi się czerwone i boli. Można odczuwać palenie skóry lub swędzenie.

View post on imgur.com

#4 Osa

Symptomy ugryzienia przez osę są podobne do tych pszczoły. Może występować mocniejsze zaczerwienienie i swędzenie.

View post on imgur.com

#5 Komar

Skóra w miejscu ugryzienia przez komara puchnie i swędzi. Komary gryzą zwykle w miejsach, w skórych skóra jest cienka, by szybciej dostać się do żył.

View post on imgur.com

#6 Kleszcz

Reakcja ciała na ugryzienie kleszcza to czerwony punkt. Mogą one tkwić w ciele przed ługi czas, żywiąc się krwią. Jeśli po usunięcia kleszcza z ciała zaczerwienienie nie mija, nalezy udać się do lekarza.

View post on imgur.com

#7 Pchła

Ugryzienia pcheł często mylone są z odczynami alergicznymi lub ugryzieniami komarów. Jednak ugryzienia pcheł są bardziej bolesne i okropnie swędzą, a zdarzają się głównie w obszarze nóg.

View post on imgur.com

#8 Mrówka

Mrówki nie są zagrożeniem dla ludzi, jednak ukąszenia czerwonych mrówek są dość bolesne i często tworzą się z nich blizny. Po ugryzieniu zwykłej mrówki możemy spodziewać się długotrwałego swędzenia.

View post on imgur.com

#9 Bąk

Bąk wyglądem przypomina dużą muchę. Jednak jego ugryzienie jest bardzo nieprzyjemne i powoduje duże puchnięcie oraz swędzenie. Bąki mogą przenosić choroby, dlatego dobrze bacznie obserwować swój organizm.

View post on imgur.com

#10 Wsza

Jeśli zauważycie małe czerwone kropki na skórze słowy, karku, czy za uszami, które wyglądają jak ugryzienia komarów, to znaczy, że dopadły Was wszy.

View post on imgur.com

Pamiętajcie, że szybkie rozpoznanie i reakcja na ugryzienie, zwiększają szanse redukcji bólu, opuchlizny lub, w przypadku alergików, umożliwiają ocalenie nie tylko zdrowia, ale i życia!

Źródło: brightside.me | Fotografie: www.imgur.com